ABD’de kürtaj referandumunu, kürtaj yanlıları kazandı

ABD’de kürtaj yasağı tartışmaları sürüyor…

Kansas’ta, kürtaj hakkına ait referandum yapıldı.

AA’nın haberine nazaran; yüzde 90’ı açılan sandıklara nazaran kürtaj hakkının korunmasını sonlandıran eyalet anayasasında yapılmak istenen değişikliğe yüzde 60 oranında hayır oyu verdi.

Genel olarak Cumhuriyetçi parti eğilimi bulunan eyalette, kürtaj hakkının korunması istikametinde çıkan karar, halkın Yüksek Mahkemeye gösterdiği reaksiyon olarak bedellendiriliyor.

Halk nezdindeki birinci oylama Kansas’taki referandum, ABD Yüksek Mahkemesi’nin haziranda kürtaj hakkını anayasada müdafaaya alan Roe-Wade kararını bozmasından bu yana halk nezdindeki birinci oylama olması nedeniyle ehemmiyet taşıyor.

Kürtaj, anayasal hak olmaktan çıkarıldı

24 Haziran’da, ABD Yüksek Mahkemesi ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli Roe-Wade kararını 9 yargıçtan 6’sının oyuyla iptal etmişti.

Kararla kürtaj, anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu mevzudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştı.

‘Kadın sıhhatine saldırı’

Söz konusu karar, sağ cephede memnuniyetle karşılanırken, ABD Lideri Joe Biden başta olmak üzere sol kesim kararı bayan sıhhatine atak olarak yorumlamıştı.

Mahkemenin kararının akabinde Yüksek Mahkeme önünde ve ABD’nin çeşitli kentlerinde, vakit zaman protesto şovları düzenlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.