ABD’den yeni uzay mimarisi adımı: Birinci katman uyduları için 1,3 milyar dolarlık ihale verdi

ABD, uzayda farklı yörüngelerde konumlandırılacak katmanlı yeni bir uzay savunma mimarisi kuruyor.

Bu strateji kapsamında, Pentagon‘a bağlı Uzay Geliştirme Ajansı, alçak yörüngede misyon yapacak ve katmanlı uzay savunma mimarisinin birinci kısmı için birinci ihaleleri verdi.

7 şirketin girdiği ve 28 uydunun fırlatılacağı 1,3 milyar dolar bedelindeki ihale, L3 Harris Technologies ve Northrop Grumman Strategic Space Systems şirketlerine verildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, her bir şirketin 14 uyduyu üretip fırlatacağı ve iki şirketin 7’şer uyduyu ikişer düzelmeden oluşan birer uzay sekmeni inşa edeceği belirtildi.

Açıklamada, bu uyduların, kızılötesi bilgi toplama, ağ bağlantısı sağlayarak, hipersonik füze sistemleri dahil füze tehditlerinin “küresel çapta ve daima bir halde tespiti, uyarısı, izlenmesi ve tanımlanması üzere misyonlarda bulunacağı” tabir edildi.

Pentagon açıklamasında, bu uyduların Nisan 2025’te fırlatılacağı bilgisine de yer verildi.

‘UYDULAR 1000 KM İRTİFADA UÇACAK’

Uzay Geliştirme Ajansı Yöneticisi Derek Tournear, “Tüm bu uydular yaklaşık 1000 kilometre irtifada uçacak. Ve hepsi esasen bizim kutupsal yörüngeli uydular dediğimiz, yani kuzeyden güneye dünyanın her yerine gidecekleri manasına geliyor lakin dünya üzerinde muhakkak aralıklarla 4 düzlemde olacaklar” dedi.

Tournear, uzayın ABD için tehdidin olmadığı yahut az olduğu bir alandan daha çok tehdit ve rekabetin yer aldığı bir alan haline geldiğini münasebetiyle ABD’nin mevcut uzay kabiliyetlerinin yanı sıra bu türlü bir projeye de yöneldiğini belirtti.

Tournear ayrıyeten, bu uyduların karada ve havada konuşlu öteki ABD füze savunma sistem ve radarlarına dayanak vereceğine de dikkat çekerek, ikinci küme uydunun ise 10 bin ile 20 bin kilometre irtifaya konuşlandırılacağını, bir sonraki uydu kümelerinin ise daha üst yörüngelerde yer alacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.