Ahmet Davutoğlu’ndan İstanbul Kontratı açıklaması: Danıştay siyasi iradeye boyun eğdi

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Mukavelesi’nin feshine ait 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini oy çokluğuyla reddetti

4 MUHALEFET PARTİSİ ÖNDERİNDEN TIPKI REAKSİYON: BİRİNCİ İŞ, MUKAVELEYİ TEKRAR YÜRÜRLÜĞE KOYACAĞIZ

Danıştay’ın kararına muhalefet kanadından reaksiyon geldi. 

Gelecek Partisi başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener, DEVA Partisi önderi Ali Babacan gibi iktidara geldikleri takdirde İstanbul Mukavelesi’ni tekrar yürürlüğe koyacaklarını açıkladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Danıştay’ın, İstanbul Mukavelesi’nin feshine ait Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali istemini reddettiği belirtilerek değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Bu millete kelamım var, iktidar olduğumuzda, Allah’ın müsaadesiyle olacağız halkın takdiriyle, birinci bir hafta içinde, hatta 24 saat içinde İstanbul Mukavelesi’ni tekrar yürürlüğe koyacağız.” tabirini kullandı.

İyi Parti önderi Meral Akşener de Twitter’dan Danıştay’ın kararına ait şu sözleri kullandı: 

Bugün, kirli bir zihniyeti şad etmek için verilen bu siyasi karardan sonra; Bayanlara yönelik her türlü şiddette, cübbelerini ilikleyip o imzayı atan parmakların izi olacak. Fakat #AzKaldı. Biz geleceğiz ve İstanbul Mukavelesi tekrar yaşatacak!

Ali Babacan, kararın hukuka ters olduğunu vurgulayarak şu tabirleri kullandı:

“Danıştay’ın İstanbul Kontratı ile ilgili kararı hukuka karşıttır. İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya devam edeceğiz ve iktidara geldiğimizde birinci iş, mukaveleyi yine yürürlüğe koyacağız. Bu hukuksuzluk devam etmeyecek. Milletimize kelamımız olsun.”

Ahmet Davutoğlu da Danıştay’ın “siyasi iradeye boğun eğdiğini” belirtip şu sözleri kullandı:

“Danıştay İstanbul Kontratı kararıyla hukukun üstünlüğünü yok sayarak siyasi iradeye boyun eğmiştir. Biz tüm hukuksuzlukları çözeceğiz. İstanbul Mukavelesi’ni tekrar yürürlüğe koyacağız.”

 

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.