Amazon, drone ile teslimatlara bu yıl başlıyor

Drone teknolojisinin her geçen gün gelişmesi, şirketlerin de bu teknolojiyi daha yaygın hale getirerek birçok alanda kullanmasını sağlıyor.

Örneğin kargo şirketleri, drone’ları kullanarak süratli ve inançlı bir halde teslimat yapmak için çalışmalar yapıyor.

2019’da Las Vegas’ta düzenlenen MARS Konferansı (Makine tahsili, Otomasyon, Robotik ve Uzay) etkinliğinde teslimat drone’unu tanıtan Amazon, artık hizmet vermeye hazır.

Drone ile teslimat bu yıl başlıyor

2020 yılında ABD Federal Havacılık Şurası’ndan (FAA) drone ile teslimat hizmeti müsaadesi alan şirket, bu yıl içinde hizmet vermeyi amaçlıyor.

California’nın Lockeford kasabasındaki kullanıcılara, binlerce eserin hava yoluyla meskenlerine teslim edilmesi için kaydolabilecekleri söylendi. Şirket, yayınladığı blog yazısında  Lockeford’dan sonra hizmeti daha geniş bir alana yaymayı planladığını duyurdu.

Amazon, drone’ların yaklaşık 4 bin kişilik bir nüfusa sahip Lockeford’daki müşterilerin art bahçelerine paketler bırakacak biçimde programlanacağını söyledi.

5 kilo yük taşıyabiliyor

6 adet pervaneye sahip teslimat drone’u, daha evvel pek görmediğimiz bir tasarım ile geliyor. Pervaneleri korumak için altıgen biçiminde bir yapısı bulunan drone, 24 kilometrelik bir uçuş müddetine ve 5 kilo yüküne kadar taşıma kapasitesine sahip.

Söz konusu sistem sayesinde Amazon, teslimatları 30 dakika içerisinde müşterilerine ulaştırmayı hedefliyor.

Gelişmiş algoritmalar ve makine öğrenmesi kullanan ve gelişmiş obje algılama sistemleri ile donatılan yeni teslimat drone’u, müşterilerin bahçelerindeki çamaşır ipleri yahut öbür teller üzere güçlü manileri tespit edebiliyor ve evcil hayvanlar üzere hareketli şeyleri rahatlıkla algılayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.