Avrupa Birliği’nden Al Jazeera muhabirinin öldürülmesine kınama

Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, Filistinli tecrübeli gazetecinin öldürülmesi kuvvetle kınandı ve hemen soruşturma açılması daveti yapıldı.

“Kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma, en kısa müddette olayın aydınlatılması için gereklidir ve sorumlular adalet karşısına çıkarılmalıdır. Gazetecilerin vazifelerini yaparken amaç alınması kabul edilemez. Çatışma durumlarını haberleştiren gazetecilerin güvenliği ve korunması her vakit garanti altına alınmalıdır.”

HOŞ EBU AKİLE’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Katar merkezli Al Jazeera kanalının tecrübeli saha muhabiri Sevimli Ebu Akile, İsrail askerlerinin bu sabah erken saatlerde işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskını takip ederken İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Misyonu sırasında ve üzerinde “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde, İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle açılan ateş sonucu başından ağır yaralanan Akile ömrünü yitirmişti.

Al Jazeera’nin birinci jenerasyon saha muhabirlerinden 51 yaşındaki gazeteci, İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik hücumlarını kayıt altına almak için bölgede uzun müddettir çalışmalar yürütüyordu.

1971 Kudüs doğumlu Ebu Akile, Ürdün’deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunuydu.

Cenin Kampı’na bu sabah baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için konutunun etrafını kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler ortasında olaylar çıkmıştı.

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.