Avustralya’da seçimi muhalefetteki Personel Partisi kazandı

Ülkeyi üç yıl boyunca yönetecek 47’nci hükümeti belirlemek üzere bugün sandık başına giden Avustralya’da zafer muhalif Personel Partisi’nin oldu.

AA’nın haberine nazaran, mevcut Başbakan Scott Morrison, seçimde yenildiğini kabul etti. Ülkede oy sayımı devam ederken açıklama yapan Morrison, seçimde yenildiğini kabul ederek, 59 yaşındaki Personel Partisi önderi Anthony Albanese ile görüştüğünü ve kendisini seçim zaferinden ötürü tebrik ettiğini söyledi. Morrison, “Bu ülkenin ilerleyebilmesinin çok değerli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Albanese ise “Bence beşerler bir ortaya gelmek, ortak çıkarımızı aramak, bu ortak hedef hissine bakmak istiyor. Bence beşerler bölünmeye doydu, tek istedikleri bir ulus olarak bir ortaya gelmek ve buna öncülük etmek niyetindeyim” tabirlerini kullandı.

Şimdi kesin sonuçların çıkmadığı oylamada Emekçi Partisinin 76 sandalyeli çoğunluğu kazanması öngörülmüyor.

Emekçi kökenli Albanese’nin, partisinin 2007’den bu yana birinci seçim zaferini kazanmasının akabinde başbakan olarak yemin etmesi bekleniyor. Personel Partisi’nin milletvekili adayları, iklim değişikliği konusunda ağır bir kampanya yürüttüler. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.