Babasının başlattı Kıbrıs Harekatı’nın gazilerini yalnız bırakmadı

Kıbrıs’ta ‘Ayşe tatile çıksın’ parolasıyla başlatılan, Kıbrıs Barış Harekatının 48’nci yıl dönümüne giriliyor.

Harekatı eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş başlatmıştı.

Eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in oğlu Prof. Dr. Hurşit Güneş, Elazığ’da Türkiye Muharip Gaziler Derneği Elazığ Şubesini ziyaret ederek gazilerle görüştü.

‘Ayşe tatile çıksın’

Savaş öncesi ‘Ayşe tatile çıksın’ parolasının açıklamasını da yapan Prof. Dr. Güneş, savaşta bir tıkanma olması durumunda yeni bir çıkartmanın olacağını bundan ötürü da ‘Ayşe tatile çıksın’ parolası konulduğunu tabir etti.

“30 Ağustos hürriyetimizin ortaya çıktığı gündür”

İHA’nın haberine nazaran; 30 Ağustosun Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kuva-i Milliye’nin İstiklal Savaşında sonuca ulaştığı gün olduğunu belirten Prof. Dr. Hurşit Güneş, “Düşman kuvvetleri tam manasıyla 30 Ağustosta yenilmişlerdir. O nedenle de Mustafa Kemal Atatürk 30 Ağustosu Zafer Bayramı olarak ilan etmiştir.

Biz Atatürkçüler olarak 30 Ağustosu çok önemseriz. 30 Ağustos hakikaten Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasının bağımsız bir ülkenin kurulmasının birinci noktasıdır. O devrin Başbakanı Bülent Ecevit bir talimat vererek Kıbrıs çıkartmasının talimatını verdi. Çıkartma iki kademeli oldu.

İlk basamakta Rumların beklemediği biçimde Kuzey’den Beşparmak dağlarından oldu. Oysa bizi bekledikleri yer çıkartmanın kolay olacağı yer Mağusa limanındaydı biz onları şaşırttık. Kuvvetli bir çıkartma oldu. Helikopterlerle çıkıldı, paraşütlerle atlandı onların sinemalarını gençlerimiz televizyonlardan göreceklerdir. Beşparmak dağlarına komandoların inişini.

Birinci çıkartmadan sonra periyodun Başbakanı Bülent Ecevit, Yunanistan ve İngiltere ile bir uzlaşma aradı. Birleşmiş Milletlerle de teşebbüslerde bulundu ve Kıbrıs’taki Türklerin haklarını korumak için teşebbüslerde bulundular lakin yeniden sonuç alamadılar.

O evrede birinci Cenevre Konferansı oluşmuştu. Birinci Cenevre Konferansında birtakım şeyler elde edilmişti ancak kâfi değildi. İkinci Cenevre Konferansına gidilirken merhum babam eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş ve Bülent Ecevit Kıbrıs Barış Harekatında şayet bir tıkanma olursa yeni bir çıkartma olsun diye bir şifre olması gerektiğini konuşmuşlar.

Babam da o sırada Ayşe lise sonda daima tatile gitmek istiyor, babam da müsaade vermiyor ondan ötürü devrin Başbakanı Bülent Ecevit’e ‘Ayşe tatile çıksın’ olsun diyor. Şayet Ayşe tatile çıksın dersem Türk askeri Kıbrıs’a çıkartmayı yapabilir demiş ve ikinci Kıbrıs çıkartmasıyla 3’te biri bütünleştirildi.

Türkün Kıbrıs’ta özgürce yaşayacağı bir alanın olduğu daha sonra federasyon olabilmesi için yapılan ikili müdahaledir. 30 Ağustosun arifesinde, Atatürk’ün kurduğu partinin milliyetçilik ve ulusal kıymetlere çok değer verdiği bir parti olduğunu belirtelim. Ayşe tatile çıktının kıssası budur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.