Barajın düzeyi yükseldi, kafeler sular altında kaldı

Adana’da Seyhan Baraj Gölü’nün su düzeyi yükselince, göl etrafındaki kafelerin birtakım kısımları sular altında kaldı. Esnaf, sular altında kalan işletmelerinin kimi kısımları için yetkililerden yardım istedi.

Toros Dağlarındaki karlarının erimesi ve yağışların bu sene fazla olması sebebiyle kuraklık nedeniyle kıyıdan 500 metre çekilen Seyhan Baraj Gölü’ndeki su düzeyi geçtiğimiz hafta artmaya başladı. Seyhan Baraj Gölü’nde bulunan Amerikan Adası’ndaki işletmelere ilişkin masalar, çocuk oyun alanları ve kameriyeler 8 Mayıs Pazar günü itibariyle adeta suyun içinde kaldı.

GELEN VATANDAŞLAR GERİ DÖNDÜ

Adaya hafta sonu piknik için gelen vatandaşlarda adanın birtakım kısımlarının de sular altında kaldığını görünce öteki yerlere gitmek zorunda kaldığı da öğrenildi.
Adada uzun yıllardır kafe işleten Burhan Yalçın, “Su düzeyi gün geçtikçe artmaya başladı lakin son 1 haftadır üst seviyede. Sandalye, masa ve kimi kısımlar şuan gölün ortasında kaldı. 2 gün içerisinde sular altında kaldık. Beşerler da artık gelmez oldu. Beşerler buraya esnafların canlılığına gelirdi lakin sular altında kalınca insanlarda da seyrekleşme oldu. Artık suların buharlaşması için sıcakları bekliyoruz” diye konuştu.

“40-45 MASAMIZIN DOLU OLMASI GEREKİRKEN BOMBOŞ”

Emin Ozan Ataseven isimli işletmeciyse baraj kapaklarının açılarak suyun boşaltılması gerektiğini söyledi. Ataseven, “Yetkililerden baraj kapaklarının açılmasını istiyoruz. Burada bizim gereçlerimiz de ziyan görüyor. Personel sayımız 15 lakin şuan iş yapamadığımız için onlarda gelmiyor. Tek biz değil birçok işletme bu halde. Öğlen saatlerinde olağanda 40-45 masamızın dolu olması lazımdı lakin şuan kimse yok” sözlerini kullandı. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.