Borsada geç erişilen piyasa dataları, pay başına 10 dolara kadar ek maliyet yaratıyor

Son rekor kapanışını 21 Nisan’da yapan Borsa İstanbul (BİST), global piyasalarda müspet ayrışarak yatırımcıların dikkatini çekti. 2021’de yüzde 25,8 paha kazanarak üst üste üçüncü sefer artış kaydeden BİST-100 endeksi, Ocak-Mart 2022 periyodunda de yüzde 20,22 artışla 2012’den bu yana en güçlü birinci çeyrek performansını gördü. CountryEconomy datalarına nazaran bu yıl şimdiye dek en çok yıllık getiriyi elde eden dünya borsaları ortasında yer alan BİST’te, Investing.com bilgilerine nazaran 2022’nin birinci 5 ayında 15 şirketin halka arzı tamamlandı. 2022’de yerli yatırımcıların halka arzlara ilgisinin arttığı gözlemlenirken, sermaye piyasaları için yazılım tahlilleri tasarlayan Devexperts, bir birincisi gerçekleştirerek Türk yatırımcılar için özel olarak geliştirilen yüksek performanslı piyasa bilgi terminali DXfina’yı duyurdu.

Cboe Küresel Markets tarafından açıklanan bilgilere nazaran, geç erişilen piyasa bilgilerinin pay başına 10 dolara kadar ek maliyet yaratabildiğine dikkat çeken Devexperts CEO’su Oğuzhan Karakoç, “DXfina, Borsa İstanbul başta olmak üzere, piyasa bilgilerine gerçek vakitli biçimde erişilmesini sağlayan yüksek performanslı bir platform olarak öne çıkıyor. Devexperts memleketler arası sermaye piyasalarındaki 20 yıllık deneyimini ve finansal datayı süratli işlemedeki ödüllü yazılım teknolojisini bir adım öteye taşıyarak Türk yatırımcılara sunuyor. Türk yatırımcılar için özel olarak geliştirilen uygulamamız sayesinde yatırımcılar, yalın ve tesirli izleme listelerini kullanarak piyasaları çarçabuk takip edebiliyor, temel bilgilere gerçek vakitli erişebiliyor, böylelikle finansal okuryazarlıklarını ve tahlil kabiliyetlerini geliştirebiliyor. Ayrıyeten diledikleri bir sanal bütçeyle sanal portföy oluşturarak, büsbütün gerçek datalarla, hiç risk almadan pay senedi yatırımını ve portföy idaresini öğrenebiliyor” dedi.

TÜRK YATIRIMCILARA ÖZEL TASARLANAN BİRİNCİ PİYASA DATA TERMİNALİ

DXfina’nın Türk pay senetleri, borsa yatırım fonları ve BIST 30/100 endeksleri odağında, Türk yatırımcılar için geliştirildiğine dikkat çeken Oğuzhan Karakoç, “DXfina, Türk yatırımcıların finansal okuryazarlıklarını birkaç adım öteye taşımak ve piyasa datalarına gerçek vakitli ulaşmalarını sağlamak emeliyle tasarlandı. Bu istikametiyle bölümde bir unsur karşılık gelen, web platformunda ya da iOS ve Android mağazalarından fiyatsız olarak indirilerek kullanılabilen uygulama, yerli yatırımcılar için muhtaçlık duydukları her şeyi sunmayı amaçlıyor. Kullanıcılar özelleştirilmiş detaylı piyasa izleme listeleri hazırlayabiliyor, mevcut listeleri özelleştirebiliyor ve datalara farklı dizaynlar üzerinden erişebiliyor. Ayrıyeten piyasa hareketlerine dair bildirim alabilmek için ihtarlar oluşturabiliyor” sözlerini kullandı.

“DERİNLİKLİ TAHLİL İÇİN EN YETERLİ GÖRSELLEŞTİRMELERİ SUNUYORUZ”

Platformun Borsa İstanbul’da süreç gören pay senetleri ve vadeli süreçlerin canlı olarak takip edilebilmesine imkan tanıdığını tabir eden Oğuzhan Karakoç, “Derinlemesine tahlil isteyen kullanıcılar, aradıklarını Kanal Finans YouTube kanalı ve websitesinde yayımladığı eğitimleriyle tanınan SPK seviye 3 lisanslı Sermaye ve Para Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu’nun teklifiyle geliştirdiğimiz Finansal Bilgiler sekmesinde bulabiliyor. Bu özelliğiyle DXfina, Türk yatırımcıların tahlil için gereksinim duyabileceği temel bilgilere kullanıcı dostu grafiklerle ulaşmasını sağlıyor. Tahlil sekmesi ise piyasa istatistiklerini, grafikleri, temel ve finansal bilgileri, aracı kurum tahlillerini ve gerçek vakitli haberleri yatırımcılara tek yerden sunuyor” diye konuştu.

SANİYELER İÇİNDE PİYASALARA DİREKT ERİŞİM

Devexperts CEO’su Oğuzhan Karakoç, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“Saniyeler içinde piyasalara direkt erişim sağlayan ve bilgileri anlık olarak güncelleyen DXfina sayesinde, yatırımcılar saniyenin algılanamayacak kadar küçük üniteleriyle avantaj kazanıyor. Seviye 1, Seviye 1+ ve Seviye 2 üyelik modelleriyle sunduğumuz DXfina, servis modeliyle, sabit abonelik fiyatları üzerinden profesyonel bir piyasa terminali sunuyor. Mobilde kutu görünümlü listeler, kolay al sat sayfası, yatay ekran kullanımı üzere yeniliklerle gelen DXfina, fiyatsız hesap oluşturularak deneyimlenebiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.