Dünya Bankası’ndan Emine Erdoğan’a ‘İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü’

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Devlet Konukevi Bahçesinde düzenlenen ‘Dünya Bankası İklim ve Kalkınma Liderlik Ödül Programı’na Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame ve davetliler katıldı. Emine Erdoğan, “Bu son derece manalı mükafatı, çocuklarımızın adil bir geleceğe kavuşması için tek yürek olmuş tüm doğaseverler ismine kabul ediyorum. Dünya Bankası Türkiye Temsilciliği’ne şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin, artık sırf bir etraf sorunu değil; ülkelerin kalkınmasını ve refahını derinden etkileyen, global bir kriz olduğuna değinerek, “Türkiye, iklim değişikliğinden, en fazla etkilenen bölgelerden biri olan, Akdeniz havzasında yer alıyor. Tüm dünyada olduğu gibi bölgemizde de iklim değişikliğinin olumsuz tesirleri, ziyadesiyle hissediliyor. İklim değişikliği ile gayrette, global olarak kritik bir eşikteyiz. Türkiye olarak, bu krize, dünyanın ortak meskenimiz olması şuuruyla yaklaşıyoruz” tabirlerini kullandı.

‘MÜREFFEH DÜNYA GELECEĞİ HERKESİN MÜŞTEREK SORUMLULUĞU’

Türkiye İklim ve Kalkınma Raporu’nun, 2053 yılı için belirlenen net sıfır emisyon maksadı doğrultusunda, çalışmalara ışık tutacağını aktaran Emine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Dünya Bankası tarafından hazırlanan bu raporların, çok kıymetli bir iletisi var. O da ülkelerin kalkınma ve refah düzeylerini artırırken aynı vakitte iklim değişikliğiyle başarılı bir şekilde mücadele edebileceği gerçeğidir. Yani, yeşil dönüşüm için yapılan yatırımlar, kalkınmayı da beraberinde getiriyor. İklim değişikliğiyle uğraşta, adil yük paylaşımı, kimsenin geride bırakılmaması ve tüm ülkelerin mücadeleye faal katkı sağlaması son derece değerli. Bu farkındalıkla önümüzdeki süreçte, global iklim aksiyonunun değerli bir aktörü olmayı sürdüreceğiz. Müreffeh bir dünya geleceği, istisnasız tüm ülkelerin müşterek sorumluluğudur. Türkiye olarak, global sera gazı emisyonlarındaki tarihsel sorumluluğumuz, yüzde 1’den az. Lakin biz bu meseleye atacağımız her adımın, gerimizde bırakacağımız bir insanlık yapıtı olduğu nazarıyla yaklaşıyoruz. Münasebetiyle, her gün icraatlarımıza bir yenisini ekliyoruz. Bildiğiniz gibi bu mücadeledeki somut adımlarımızın bir devamı olarak, Paris Muahedesi, Meclis’imizde onaylandı. Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin 2053 yılı için, net sıfır emisyon maksadını açıkladı ve ülkemizin ‘Yeşil Kalkınma İhtilali’ni ilan etti. 2053 net sıfır emisyon maksadımıza uygun olarak uzun devirli stratejilerimiz ve aksiyon planlarımız için gerekli çalışmalara başladık. Malumunuz, Yeşil İhtilal kapsamında, atıkların geri dönüşümünün büyük bir kıymeti var. 2017 yılında başlattığımız, ‘Sıfır Atık’ projesi ile atıkların geri kazanım oranını, 2035 yılında yüzde 60’a taşımayı hedefliyoruz. Sıfır Atık projemizin bir öteki ayağı da ‘Sıfır Atık Mavi’ oldu. Bu sayede bugüne kadar 138 bin ton deniz çöpü toplandı. 324 kıyı tesisimizde atığı alınmamış tek bir gemi dahi bırakılmıyor. Denizcilik Atıkları Uygulaması ile gemi ve tekneler, 7/24 online takip ediliyor. Denizlerin temizliğinin bir göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayımız 2002 yılında 151’ken, bugün bu sayı, 531’e çıktı.”

Emine Erdoğan, 11 Kasım 2019 tarihinde başlatılan ‘Geleceğe Nefes’ kampanyasını anımsatarak, “Bugünü, ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ ilan ettik. 2023 yılına kadar ülkemiz genelinde toplamda 7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. 2030 yılına kadar ise ülke yüzölçümümüzün yüzde 30’unu, ormanlık alan haline getireceğiz. Çölleşmeyle gayret kapsamında hazırladığımız eylem planlarıyla arazi rehabilitasyonu ve onarımını içeren faaliyetler gerçekleştiriyoruz” tabirlerini kullandı.

‘BU KADAR SONUÇ ALACAĞIM HİÇ AKLIMA GELMEDİ’

Merasimin akabinde iştirakçilerle bir mühlet sohbet eden Emine Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Sıfır Atık’la ilgili kıymetlendirme yapan Erdoğan, “Başlarken bu kadar sonuç alacağım hiç aklıma gelmedi. Ödül almak için de yapmadım bunları. Bunlar ekstradan. Bu mükafatı, ülkem, milletim, alt yapıyı hazırlayan akademisyenler, çevreciler ismine aldım. Daha çok işimiz var ama daima birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum. Hele gençlerin buna inanması çok kıymetli. Başladığımız yerden gençlere devredeceğiz, onlar devam ettirecek inşallah” dedi.

“Vatandaşlara Sıfır Atık Projesi kapsamında bir davetiniz olur mu, neler yapılabilir?” sorusu üzerine Erdoğan, vatandaşların bu işi çok sahiplendiğini belirterek, “Halkımıza güveniyorum, kesinlikle en güzelini yapacaklardır” yanıtını verdi. 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.