Eczanelerde yeni dönem! O ilaçların temini sona eriyor

SGK’nın Covid-19 devrinde uygulamaya koyduğu ‘Kronik Hastalıklarda İlaçların Reçete Olmaksızın Temin Edilmesi Uygulaması’ sona eriyor.

Husus ile ilgili olarak 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Lideri Ecz. A. Caner İtimat bir açıklama yaptı.

İnanç; “Toplumsal Güvenlik Kurumu ve Sıhhat Bakanlığı işbirliği ile, Covid-19 pandemisi önlemleri çerçevesinde “Kronik Hastalıklarda İlaçların Reçete Olmaksızın Temin Edilmesi Uygulaması” Kanser, MS üzere kimi hastalıklarda kademeli olarak kaldırılan “eczanelerden reçetesiz ilaç temini uygulaması” 1 Haziran 2022 Çarşamba günü sona eriyor. Bir kısım hastalıkların ilaç raporları yıl sonuna kadar uzatıldı. Fakat hastalarımızın ilaçlarını tedarik etmek için 1 Haziran prestiji ile doktorlara başvurmaları gerekmektedir.

– Vatandaşlarımız raporlarının uzatılıp uzatılmadığını eczanelerden ve E-Nabız sistemi üzerinden denetim edebilirler. Bununla birlikte birtakım ilaçların özel branş doktorları tarafından reçetelendirilmesi kelam konusu olduğu için hastalarımızın ilaç bitiş tarihlerini denetim ederek gerekiyorsa randevu almaları beklenen aksamaların da önüne geçecektir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.