Elazığ’da taksiciler, akaryakıta gelen artırımları protesto etti

Elazığ’da taksiciler, son günlerde arka arda akaryakıta gelen artırımları protesto etti. Kent merkezindeki eski sigorta hastanesi önünden başlayarak İstasyon meydanına kadar korna çalarak giden yüzlerce taksici artırımların geri çekilmesini talep etti. Vatandaşlar taksicilerin aksiyonlarına alkışlarla dayanak verdi.

Elazığ’da yüzlerce taksici mazot fiyatının 30 liraya dayanmasını protesto etti. Konvoy halinde kent merkezinde tıp atan taksiciler trafiği kilitleyerek artırımlardan ötürü iktidara reaksiyonlarını gösterdi. Kent merkezinde bulunan eski Sigorta hastanesi önünde başlayan taksicilerin Elazığ Garı önünde hareketleri sonlandırdı. Taksiciler “mazota indirim” sloganları attı.

“ALDIĞIMIZ ÇIKARI YETİŞTİREMİYORUZ”

Elazığ Garı önünde toplanan taksiciler ismine konuşan Nuri İhtimam, “Biz ticari taksiciler olarak akaryakıta gelen artırımlardan ötürü bu aksiyonu gerçekleştirdik. Rastgele bir halde yolu kapatarak trafiği aksatacak bir şey yapmadık. Biz yalnızca akaryakıta gelen artırımlara idarecilerin bir deva bulmasını istiyoruz, sigortalarımıza bir tahlil bulmalarını istiyoruz. Artık aldığımız çıkarı yetiştiremiyoruz. Yalnızca akaryakıtta değil, sigortada, araç modülündeki fiyatlar konusunda devletimizin acil tahlil üretmesini istiyoruz” dedi.

“AÇIZ, AÇIZ, AÇIZ”

Mazot ve sigorta fiyatlarına gelen artırımdan ötürü araçlarını sattığını belirten taksici Muhammet Koç, “Şahsıma ilişkin iki aracım vardı iki aracımdan bir adedini sattım. Nedeni ise sigorta değerli, akaryakıt kıymetli bu pahalılıktan ötürü yetiştiremediğim için öbür aracımı da sattım. Şuan öteki bir arkadaşımın yanında günlük 130 TL’ye yevmiyeye çalışıyorum. Yakıtımız kıymetli, sigortamız değerli, araç bakımlarımız değerli şu an açız, açız, açız… Yetiştiremiyoruz” diye konuştu.

“HİÇBİR VAKİT BU KADAR ZORLANDIĞIMZI HATIRLAMIYORUM”

Geçen yıl 21 litre mazotu 155 liraya aldığı mazotu bu yıl 635 liraya aldığını belirten Niyazi Erdoğan, “1998 yılından bu yana bu mesleği yapıyorum lakin hiçbir vakit bu kadar zorlandığımızı hatırlamıyorum. Sigortalar, yakıtlar, orta. Bakımları…  Biz yalnızca kendimiz için söylemiyoruz vatandaş da mağdur araca binemiyor. Taksimetreye artırım yapılmasını istemiyoruz katiyen yalnızca akaryakıta yapılan artırımlarının geri alınmasını istiyoruz. Diğerlerine nasıl tolerans yapılıyorsa ticari taksici esnaflarına da tolerans tanısınlar. 2021 yılının on birinci ayında 21 litre mazot almışım 155 lira geçen gün aldım 21 litre 635 TL.  Buna nasıl dayanalım kemer sıka sıka bir hal olduk. Bu hususta tedbir alınmıyor bir şey yapılmıyor” sözlerini kullandı.

ÇİFTÇİLERDE ELEKTRİK ARTIRIMLARINI PROTESTO ETMİŞTİ

Elazığ’da birkaç öncede merkeze bağlı Muratcık, Fatmalı, Pirinççi, Koruk, Dambüyük, Dallıca köylerinde pancar ekimi yapan yüzlerce çiftçi elektrik faturalarındaki yüksek fiyatlardan ve yaşadıkları sulama sıkıntılarından ötürü yaklaşık 40 traktörle DSİ önüne gitmek istemişti. Ancak  çiftçiler polis ve jandarma pürüzüne takılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.