Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan BDDK kararına ait açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK’nın aldığı kararın 9 Haziran’da bakanlık olarak alınan kararların devamı niteliğinde olduğunu açıkladı. Bakanlık açıklamasında “Tüm iktisat kurumlarımızla birlikte ve eş güdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikranın güçlendirilmesine yönelik önlemler alınmaya devam edilecektir” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Son devirde, BDDK tarafından alınan;

Yurt dışı yerleşiklerle türev süreç gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik şahıslara kullandırılacak ticari nakdi kredilere %500 risk tartısı getirilmesi, Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi bedel oranının farklılaştırılması, 15 milyon TL üzerinde döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; faal toplamından yahut son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’u aşan bağımsız kontrole tabi gerçek kesim şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sonlandırılması kararları, 9 Haziranda attığımız adımların bir devamıdır.

Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu önlemler hem Türkiye İktisat Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı dayanaklar niteliktedir. Tüm iktisat kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik önlemler alınmaya devam edilecektir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.