İki Haftada Yaşanan Düşüş Korkuttu: Merkez’in Rezevleri Erimeye Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervleri erimeye devam ediyor. 15 Nisan haftasında 112,3 milyar dolar düzeyinde olan rezervler 29 Nisan haftasında 106,87 milyar dolar düzeyine geriledi.

Böylelikle iki hafta üzere kısa bir müddette tam 5,4 milyar dolarlık rezerv kaybı yaşadık.

GÖRÜNÜM BOZULMAYA DEVAM ETTİ

Merkez Bankası’nın yayımladığı grafikte swap hariç net rezervleri gösteren çizgideki görünüm bozulmaya devam etti.

Swap hariç net rezervlerimizin toplam bedeli ‘eksi’ 47,6 milyar dolar olarak büyük gerileme yaşadı.

PİYASAYA BASKI ARTIYOR

Merkez Bankası ve BDDK’nın bankaları arayarak döviz alım satım süreçlerinin muhakkak saat aralıklarına sıkıştırılarak yapılmasını talep etmesi piyasadaki olumsuzluk havasını artırdı.

Dövize endeksli mevduat ile tasarrufların dolar ve euro bazında kıymetlendirilmesi engellenmişti. Böylelikle dövize yönelik talep azaltılmak istenmişti. Lakin ihracatçı ve ithalatçının dövize olan muhtaçlığı piyasanın temel şartı olduğundan dolar ve euro karşısındaki paha kaybı durdurulamadı.

DÜNYADAKİ ENFLASYON ÇANLARI TÜRKİYE İÇİN Mİ ÇALIYOR?

Hükümet enflasyona yönelik tenkitlerine bütün dünyada yükselişte olan enflasyon datalarını gösteriyor. Lakin Türkiye enflasyonda dünyada birinci sıralarda yer alıyor.

Venezuela, Sudan, Lübnan, Suriye ve Zimbabve’den sonra yüzde 70 enflasyonla dünyada yüksek enflasyonda altıncı sırada yer alan Türkiye’de enflasyonun en büyük kaldıracı ise dolar olarak görülüyor. Ekonomistler ve politikler dolar ve euro üzere yabancı para üniteleri karşısında TL’nin paha kaybının durdurulmasının enflasyonun büyüme kaynaklarının durması için öncelikli şartı olduğunu tabir ediyor.

ABD’DEKİ ENFLASYON VE FED’İN FAİZ KARARI

Salgın periyodunda halkın meskenlere kapanmasının akabinde karşılıksız para basma trendi başlamış, bu da salgın bitmeden enflasyonun dünya genelinde tırmanışa geçmesini sağlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) enflasyon geçen ay yüzde 8,5 düzeyine çıkarak son 40 yılın doruğunu görmüştü.

Bu durum karşısında çeşitli tedbirler alan Amerikan Merkez Bankası FED faizi 50 baz puan artırmıştı.

Bu artış enflasyondaki artışın gerileyeceği beklentilerini artırmış, piyasalarda nisan enflasyonunun yüzde 8,1’e düşeceği umudu yaratmıştı.

Her ne kadar piyasaların tam beklentisini karşılamasa da ABD’de nisan enflasyonu 8,3’e gerileyerek son 40 yılın tepesinden inmeyi başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.