İstanbul’da turizm dönemi açıldı; oteller doldu

Birçok turist, koronavirüsün tesirini azaltmasıyla yaz tatili için İstanbul’un yolunu tuttu.

Topkapı Sarayı, Dikilitaş ve Ayasofya Camii civarında göze çarpan turistler etraf seyahatinin arından sık sık alışveriş yapıyor.

Kentte hal bu türlü olunca İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü de şimdiki dataları açıkladı.

En fazla talep Rusya’dan

İstanbul’a gelen turistlerin ülkelere nazaran dağılımına bakıldığında yılın birinci 3 ayında Rusya’dan gelen turist sayısı yüzde 37’lik artışla 258 bine, İran’dan gelen yüzde 113.2 artışla 253 bine, Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 164.5’lik artışla 226 bine yaklaştı.

Yıl sonu bilançosu 15 milyonu geçecek

DHA’nın haberine nazaran; resmi nüfusu 15 milyon olan kente yıl sonuna kadar 15 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin gelmesi bekleniyor.

Otellerde yer kalmadı

İstanbul Otelciler Esnaf Odası’na nazaran bu kapsamda otellerdeki doluluk oranı yüzde 98’i buldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, “Birçok otel şimdiden dolmuş durumda ve toplam doluluk oranı yüzde 98’lere vardı. Haziran ve temmuz ayı için de bu ilginin devam ettiğini görüyoruz. İstanbul’da en meyyit dönem olarak nitelendirilen mart ayında otellerin doluluk oranı yüzde 92’yi buldu. Bu oran salgın öncesi periyotta bile yakalanamadı.” sözlerini kullandı.

“10 euroluk odalar 45 eurodan satışa çıktı”

İstanbul Otelciler Esnaf Odası Lideri Ahmet Yaşar, yıl sonuna kadar İstanbul’un nüfusu kadar turist ağırlayacağını belirterek şunları söyledi:

“Mayıs ayından itibaren İstanbul’da çok önemli bir potansiyel oluşmaya başladı. Arap ülkelerinden gelecek turist sayısı çok artacak. Haziran ayı prestijiyle çok önemli bir halde talep artacak. Haziran ayı için otellere rezervasyonlar yapıldı, yüzde 50’ye yakını dolu vaziyette. Rezervasyonlar açısından önümüzü çok uygun göremiyoruz fakat çok önemli talebin olduğunu biliyoruz. Bilhassa İstanbul’da bu yıl haziran, temmuz, ağustos, eylül, kkim ve Kasım aylarında kültür turizminin mevsimi. Önemli bir formda bu aylarda doluluk olacağını varsayım ediyoruz. Doluluk arttıkça arz talep istikrarı düzeldikçe fiyatlar da yükseliyor. Daha evvel 10 euroya düşen otellerimiz bugün 45 eurodan müşteri kabul ediyor.”


“Savaş biterse daha da uygun olur”

Bünyesinde 400 oteli barındıran bir platform lideri ise otel fiyatlarının çok uygun olmasından kaynaklı da turist yoğunluğu yaşandığını vurgulayarak şu sözlere yer verdi:

“Bu sene rekor kırmayı beklediğimiz bir yıldı lakin Rusya ve Ukrayna savaşı bizim bu beklentimizi azalttı. Rus turistlerin yerini şimdi otellerimiz dolduramadı. 2019 yılındaki turist sayısını yakalarsak bu bizi keyifli eder. Beklentimiz yüksek. Savaş biterse otellerimiz yüzde 100 düzeyinde dolulukları yakalayacaktır.


“Fiyatlar Avrupa’ya nazaran çok ucuz kaldı”

Fiyatlarımız Avrupa ülkelerine göre çok ucuz kaldı. Bu sebeple bir yoğunluk yaşanıyor. 2019 yılında 15 milyon turist ağırladık, 2020’de 1 milyon 800 bine düştü, 2021 yılında 6 milyonu yakaladık. Bu yıl 15 milyonları yakalayabilirsek keyifli olacağımızı düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.