İsveç seçimleri: Çok sağ lehine sonuçlanabilir

Pazar günü yapılan İsveç seçimlerinde, göçmen zıddı çok sağ İsveç Demokratlar Partisi’nin seçimi kazanma ihtimalinin olduğu kaydediliyor. Sol koalisyondan mevcut Başbakan Magdalena Andersson, oranların çok yakın olduğunu söyledi. Sandık çıkış anketleri mevcut sol iktidarın galibiyetine işaret ediyordu fakat değişen oranlar sağ bloğun çok az farkla kazanabileceği de gösteriyor. Tüm oyların sayılıp seçimin sonucunun belirli olmasının çarşambayı bulabileceği kaydediliyor.

Oy verme süreci bittikten sonra devlet televizyonu çıkış anketlerinin yüzde 49.2’ye karşı yüzde 49.8 ile 4 partiden oluşan sol partilerin galibiyetini öngörüyordu. Lakin sonrasındaki kestirimler çok sağ bloğu önde göstermeye başladı. Yarışın bu kadar yakın olması nedeniyle, posta ve evvelden kullanılanlar da dahil tüm oyların sayılması gerekebilir. Sonuç ne olursa olsun, çok sağ İsveç Demokratlarının ülkenin ikinci büyük partisi haline geldiği görülüyor.

Aşırı sağcı parti seçim kampanyası kabahat ve göçmenler üzerine ağırlaşmıştı. Bu ortada seçimi kazansalar dahi İsveç Demokratlarının önderi Jimmie Akesson’un başbakan olması beklenmiyor. Onun yerine Ölçülü Parti başkanı Ulf Kristersson’un bu koltuğa oturabileceği söyleniyor. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.