Japonya Merkez Bankası para siyasetini değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) dün başlayan ve bugün sona eren para siyaseti toplantısında alınan kararlar açıklandı.

Buna nazaran, banka, siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1’de bıraktı. Kelam konusu kararı 1’e karşı 8 oyla alan BoJ, sınırsız ölçüde devlet tahvili ve yıllık 12 trilyon yen borsa yatırım fonları (ETF) ile yıllık 180 milyar yen Japon gayrimenkul yatırım fonları (J-REIT) alımına devam edeceğini duyurdu.

Küresel çapta merkez bankalarının agresif bir halde sıkı para siyasetleri uyguladığı son periyotta BoJ’un emsallerinin bilakis destekleyici tavrını sürdürmesine münasebet olarak, enflasyonda aşağı istikametli riskler ve ekonomik belirsizlikler gösterildi.

Karar metninde, yüzde 2 enflasyon amacına ulaşana kadar Getiri Eğrisi Denetimli Mali Genişleme siyasetine devam edileceği belirtildi.

Yıllık enflasyon yüzde 2 amacını aşana ve istikrarlı bir biçimde gayenin üzerinde kalana kadar mali tabanın genişletilmesine devam edileceği vurgulanan metinde, “BoJ, yüklü olarak firmaların finansmanını desteklemeye ve finansal istikrarı sürdürmeye devam edecek. Şimdilik banka, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının tesirini yakından takip edecek ve gerekirse ek genişleyici tedbirler almaktan çekinmeyecektir. Ayrıyeten, kısa ve uzun vadede faiz oranlarının bugünkü yahut daha düşük düzeyde kalması beklenmektedir.” iletisi korundu.

Öte yandan metinde, Covid-19 salgınının yurt içi ve yurt dışı ekonomiler üzerindeki tesirinin sürmesi, Ukrayna’daki gelişmeler ve emtia fiyatlarındaki hareketlilik nedeniyle Japonya iktisadı için son derece yüksek belirsizlikler bulunduğuna işaret edilerek, “Finans ve döviz piyasalarındaki gelişmelere ve bunların Japonya’nın ekonomik faaliyeti ve fiyatlar üzerindeki tesirlerine itina gösterilmesi gerekmektedir.” denildi.

Dolar/yen paritesi, hafta içinde 135,6 ile tarihi tepesini test etmişti. Kelam konusu gelişmenin akabinde düşük bir ihtimal olsa da bankanın döviz kuru hareketleri karşısında para siyasetinde ince bir ayar yapabileceği beklentileri gündeme gelmişti.

Japon hükümeti, dün ülke para ünitesindeki kıymet kaybına karşı bankaya önlemli olma daveti yapsa da hafta içinde son yılların en büyük tahvil alımını yaparak Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizini yüzde 0,25 düzeyinde tutma taahhüdünü yerine getiren BoJ, ultra gevşek siyasetinde geri adım atmamış oldu.

Analistler, bankanın fiyat gayesini tutturmak için yendeki hareketliliğin kıymetli olduğu bildirisini verdiğini, fakat döviz kuru gelişmelerine odaklanarak politikayı yönlendirmeyeceğini net bir biçimde vurguladığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.