Konutun Paklığını Siz Yapın Daha Uzun Yaşayın! Bunu Yapan Erkeklerin Daha Uzun Yaşadığı Kanıtlandı

Gerçekçi olalım: ‘evi temizlemek’, yapılacaklar listesindeki en eğlenceli iş değil. Elbette, işimiz bittiğinde sonucun nasıl göründüğünü seviyoruz fakat bu, çoklukla çok fazla ertelemeden sonra gelen şeylerden biri. Mesken işlerini üstlenmek zorunda olduğunuz günlerden korkuyor musunuz? Mesken işlerine nasıl reaksiyon verdiğini tekrar düşünmek isteyebilirsin. Hayatınıza yıllar eklemek kelam konusu olduğunda, muhtemelen faal olmanın anahtar olduğunu aslında biliyorsunuzdur. Fakat bu, bir maraton için idmana başlamanız yahut idman sınıfınızda uyuduğunuz için kendinizi hırpalamanız gerektiği manasına gelmez. Son bir araştırmaya nazaran, günlük mesken işleri ve ayak işleri tamamlayan erkekler, sıhhatini müdafaada kıymetli bir rol oynayabilir ve hatta daha uzun yaşamalarına yardımcı olabilir.

Evin Paklığını Siz Yapın Daha Uzun Yaşayın! Bunu Yapan Erkeklerin Daha Uzun Yaşadığı Kanıtlandı

Pencereleri temizlemek, bulaşıkları yıkamak ve yerleri paspaslamak; Erkekler daha uzun yaşamak istiyorlarsa bu işleri çabucak yapmaya başlasalar yeterli olur! Kanada’ da McMaster Üniversitesi ve Hamilton Sıhhat Bilimleri, Sıhhat Araştırma Enstitüsü için araştırma konusunda işbirliği yaptı. Günde 30 dakika konut işi yapmanın erkekler için erken vefat riskini yüzde 28 oranında azaltacağını keşfettiler. Kalp meseleleri yaşama bahtı da yüzde 20 ile azaldığını açıkladılar.

Kadınlar bu araştırmanın sonucunu sevinerek eşlerine göstermeye başladılar

Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden baş araştırmacı Dr Scott Lear şunları söyledi: “Bu çalışmaya düşük ve orta gelirli ülkeleri dahil ederek, faal işe gidip gelme, faal bir işe sahip olma ve hatta mesken işi yapma üzere faaliyetlerin yararını belirleyebildik. ” dedi. Araştırmacılar, 17 farklı ülkeden 130.000 kişi üzerinde çalıştı. Bu, beşerler yedi yıllık bir mühlet boyunca haftada en az 150 dakika faal olursa, vefat oranının yüzde sekiz oranında azaldığını gösterdi. Her hafta 750 dakika yürüyen yahut yürüyüş yapanların erken ölme bahtı yüzde 36 daha düşük ! Çalışma ayrıyeten, daha fazla konut işi yapanların kendilerini daha sağlıklı hissettiklerini de vurguladı. Yapılan bu son çalışma dünyada da büyük ses getirdi. Tüm meskeni süpürmekten daha etkin olan nedir? Beyefendiler, koltuktan kalkın ve ortalığı temizleyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.