Merkez Bankası’ndan mecburî karşılık kararı

Finansman şirketlerinin TL ve yabancı para yükümlülükler için mecburî karşılık (ZK) oranları 13 Mayıs hesaplama tarihine kadar yüzde sıfır olarak uygulanacak.

Mecburî karşılıklar için süreksiz uygulama

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan zarurî karşılıklar hakkında 2013/15 sayılı bildiride değişiklik yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bildirimiyle, kelam konusu bildirimin “Zorunlu karşılığa tabi yükümlülüklere ait süreksiz uygulama” başlıklı süreksiz unsuruna eklemeler yapıldı.

Zarurî karşılık oranları 13 Mayıs hesaplama tarihine kadar yüzde sıfır oldu

Eklenen süreksiz unsura nazaran, finansman şirketlerine TL yükümlülükler için mecburî karşılık oranları 13 Mayıs hesaplama tarihine kadar yüzde sıfır olarak uygulanacak.

23 Aralık hesaplama tarihine kadar oran yüzde 3 olacak

Bu şirketlere yabancı para yükümlülükler için mecburî karşılık oranları; 13 Mayıs hesaplama tarihine kadar yüzde sıfır, 23 Aralık hesaplama tarihine kadar ise yüzde 3 olarak uygulanacak.

Mecburî karşılık oranı nedir

Mecburî karşılık, zarurî karşılık oranı ya da munzam karşılık olarak tanımlanan uygulamaya nazaran; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası’nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır. Bu oran Merkez Bankası tarafından kararlaştırılır. Bu kural, daha çok bir piyasa likiditesi denetim aracı olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.