Öğrencilere tıpkı konutu kiralayarak dolandırdı

İzmir’de, büyük kısmı yabancı asıllı 50’den fazla üniversite öğrencisine, 1 yıla kadar müddetlerle kirasını peşin alarak, uydurma kontratlarla daireler kiralayıp dolandırdığı ileri sürülen Barış Şenol, polis tarafından gözaltına alındı.  Adliyeye sevk edilen Şenol tutuklandı. Dolandırılan öğrenciler, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Emlakçı Barış Şenol, büyük kısmı Dokuz Eylül Üniversitesi’ni yeni kazanan yabancı asıllı 50’yi aşkın öğrenciyi konut kiralama vaadiyle dolandırdı. Şenol’un 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık kiralarını peşin aldığı daireleri birden çok bireye geçersiz kontratlarla kiralayarak dolandırıcılık yaptığı belirlendi. 50yi aşkın yabancı asıllı mağdur öğrenci, polis merkezine gidip, şikayetçi oldu. Polis, şikayetler üzerine Şenol’u gözaltına aldı. Polisteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Şenol tutuklandı.

‘KALACAK YERİM YOK’

Azerbaycan asıllı öğrenci Ayxan Ahmedov, “Dokuz Eylül Üniversitesi’ni kazandım. Rezidanstan bir ay evvel konut kiraladım. Mukavele imzaladık. Apartmanın yöneticisi ve emlakçı bana bir ay sonra meskene girebileceğimi söyledi. Lakin kontrat geçersizmiş. Kontratta T.C. numarasını farklı yazmış. Benim üzere 100’den fazla öğrenci mağdur. Benden 24 bin TL aldı. 60 bin TL aldıkları var. Kimileri bir yıllık kimileri 6 aylık kiraladı. Bizden depozito ve emlakçı parası bile aldı. Polis merkezine sözlerimizi verdik. İnşallah bize yardımcı olacaklar. Şu an kalacak bir yerim yok. Arkadaşlarımda misafirim” dedi.

FASLI DA VAR FRANSIZ DA

Fas’tan gelen Boutaina Akouchi de “Kiraladığımız mesken için İBAN numarası üzerinden para yatırdık. Üniversite öğrencileriyiz. Dokuz Eylül Üniversitesi Milletlerarası Ticaret Bölümü’nü kazandım. Mesken için 10 bin TL ödedim. Artık arkadaşlarımda kalmak zorundayım” diye konuştu.

Fransız vatandaşı olan Joel N’gatta da işletme kısmını okumak için geldiğini belirtip, “Ancak mesken kiralamak isterken 2 bin 500 dolar dolandırıldım” tabirlerini kullandı.

Kazakistanlı öğrencilerden Aidos Bainazarov da “Benim üzere pek çok Kazak öğrenci mesken kiralamak isterken mağdur oldu. Hepimiz sokakta kaldık. Üniversite için geldik. 14 bin TL ödeme yaptık. Depozito ve emlakçı parası bu ölçüye dahildi. Hepimiz şikayetçi olduk” diye konuştu.

‘300 ŞAHSA YAPTIĞI SÖYLENİYOR’

Mağdur öğrencilerden Demir Ötkan da “Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Bölümü’nü kazandığım için Buca’daki konutları araştırdık. Kendi konutumda kalmak yurttan daha âlâ olur diye düşündüm. Biraz aradıktan sonra emlakçı Barış Şenol’la karşılaştık. Emlakçıyla görüştük. Meskeni beğendikten sonra 12 bin TL yatırdık. Anahtarı iki hafta sonra vereceğini söyledi. İki hafta sonra geldiğimde apartmanda ‘dolandırıldınız’ üzere bir yazıyla karşılaştım. Bu dolandırıcılığı yaklaşık 300 bireye yaptığı söyleniyor. Yeni bir mesken arayışımız var. Şikayetçi olduk. Bildiğim kadarıyla yakalanmış” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM’

Öğrenci olan kızı için bir mesken kiralamak istediğini lakin dolandırıldığını anlatan Nermin Çokgezmiş de “Bir internet sitesinden daire baktık. Emlakçı konutları gösterdi. Daire 29’u kiraladık. 4 bin TL kira, 4 bin TL depozito, 4 bin 500 TL de emlakçı parası istedi. Emlakçı parasını elden verdik. 8 bin TL bankadan yatırdık. Buranın sorumlusu rezidanstır. İBAN da rezidansa aitti. Meskenler nasıl boştu? Birebir daireyi birçok şahsa kiralamış. Bu olayı dün gece öğrendim. İki gündür de kendisine ulaşamıyordum. Bugün gidip cürüm duyurusunda bulunacağım. Yurt dışına çıkmak üzereyken yakalandığını öğrendik. Bir emlakçı arkadaşı daha vardı. 2- 3 kişi olduklarını düşünüyorum.”

REZİDANS İDARESİNDEN AÇIKLAMA

Rezidansın yöneticisi Abdülkadir Çam ise şunları söyledi:

“Rezidansın idaresini 10 Eylül tarihinde almış bulunmaktayız. Rezidansın eski yöneticisi Barış Şenol, hakkında tarafımızca idare olarak inceleme başlatılmıştır. İdare hesap defterleri, bağımsız kuruluşlara inceletilmekte ve eski idare tarafından kanun dışı yapıldığı tespit edilen her süreç için isimli ve cezai süreç başlatılacaktır.

İlgililere bilgi verilmek suretiyle tüm bilgi ve evraklar paylaşılarak varsa mağdurların yanında bulunacağımızı bildiririz. Bilinmesini isteriz ki; yaşanan olaylar en çok tarafımızı zorlamaktadır. Çünkü eski yönetici olan kişinin bizi onay ve bilgimiz olmadan kendisini yönetici üzere gösterip birçok kişinin mağduriyetine neden olmuştur. Bu mağduriyet tarafımızı da zedelemekte olup, her bir kişinin mağduriyetlerinin giderilmesi bizler için de kıymet taşımaktadır” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.