Osmangazi Köprüsü’nde herkes ziyanda

“Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan” yapıldığı sav edilen lakin geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu’nda herkes ziyanda. Hem kamuya yükü hem dolarla hesaplandığı için vatandaşa maliyetinden sonra işletmeci de isyan bayrağını çekti.

Sözleşmesi imzalandığı günden bu yana tenkitlerin amacında olan Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun işleten konsorsiyumun 3 büyük ortağından biri olan Nurol İnşaat isyan bayrağını çekti. Dünya Gazetesi Müellifi Vahap Munyar’a değerli açıklamalarda bulunan şirketin lider yardımcısı Oğuz Çarmıklı, “2021 yılında 50 milyon dolar ziyan ettik. Bu yıl ziyanımız 100 milyon doları aşabilir” dedi. Çarmıklı, bugün gelinen noktada Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu işletmesinden (Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.) çekilmeyi düşündüklerini Munyar’a şöyle aktardı:

“Yatırdığımız 400 milyon doları veren çıkarsa, 2036’ya kadar devam edecek olan işletme hakkımızı devrederiz.”

ZARAR YILLIK 100 MİLYON DOLARI BULUR

İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü’nü yapıp işleten konsorsiyumun üç büyük ortağından biri Nurol İnşaat’ın lider yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Hazine’den garantisinin 40 dolar (711 TL) olduğu ve araç başı 15 dolar (266 TL) aldıkları İzmir otoyolundan ziyan ettiklerini söyledi.

Çarmıklı, Dünya’dan Vahap Munyar’a şunları söyledi: “Hazine fiyat farkı ödemesi için evvelki yılın aralık ayının son 10 gününün ortalamasını alıp yılbaşında kuru fiksleyip TL olarak ödüyor. Dokuz ay gecikmeli ödeniyor. O nedenle ziyan ediyoruz.”

Nurol İnşaat yöneticisi, konsorsiyumun otoyoldan 2021’de 50 milyon dolar ziyan ettiğini bu yılki zararınsa 100 milyon doları aşabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.