Özbekistan’dan Afganistan’daki depremzedelere 74 ton insani yardım

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Özbek hükümeti geçen hafta sarsıntıdan etkilenen Afganistan’a 74 ton insani yardım gönderdi.

Aralarında un, bitkisel yağ, konserve, giysi, ilaç ve tıbbi gereçlerin yer aldığı insani yardım, 2 kargo uçağıyla Afganistan’ın başşehri Kabil’e ulaştırıldı. Özbekistan Cumhurbaşkanının Afganistan Özel Temsilcisi İsmetulla Ergaşev’in refakat ettiği insani yardım Afgan makamlarına teslim edildi.

İnsani yardımı teslim alma merasiminde konuşan Taliban idaresinin Enformasyon ve Kültür Bakanı Vekili Hayrullah Hayrhva, bu yardımın iki ülke halkları ortasındaki kardeşlik münasebetlerinin açık bir örneği olduğunu belirtti. Hayrhva, Özbekistan Cumhurbaşkanı, hükümeti ve halkına bu güçlü günde Afgan halkına gönderdiği insani yardımdan ötürü teşekkür etti.

Hayrhva, insani yardımın Afganistan’daki sarsıntıdan etkilenen binlerce insanın hayatını kurtaracağını belirterek, “Özbekistan’ın kelam konusu samimi dayanağının kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirmeye, halklarımızı ve ülkelerimizi daha da yakınlaştırmaya hizmet edeceğine inanıyoruz.” dedi.

Ergaşev de yardımın sarsıntıdan etkilenen Afgan halkının muhtaçlık duyduğu besin ve temel muhtaçlık eserlerinden oluştuğunu, Afgan halkına insani yardım ulaştırılmasının, Afganistan’da her vakit barış ve refahın tesis edilmesini düşünen Özbekistan Cumhurbaşkanının ferdî inisiyatifi olduğunu vurguladı.

Özbekistan, Ramazan Bayramı öncesinde de Afganistan’a demir yoluyla 4 bin ton insani yardım göndermişti.​​​​​​​

Afganistan’ın Paktika vilayetinde 22 Haziran’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki sarsıntıda en az 1150 kişinin öldüğü, 1600 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.