Rusya: Ukrayna Yılan Adası’nda 50’den fazla askerini kaybetti

Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da savaşta hareketlerine ve Yılan Adası’ndaki çatışmalara ait açıklamalarda bulundu.

Ukrayna ordusunun Rus askeri birliklerin denetimi altındaki Yılan Adası’na yönelik ataklarını sürdürdüğünü anlatan Konaşenkov, Rus hava savunma sisteminin gün içinde bölgede 1 İHA daha düşürdüğünü ve adaya yönelik operasyonlarda 3 gün içinde Ukrayna’nın 30 İHA kaybettiğini savundu.

Tüm vurulan İHA’ların, Kiev idaresinin 9 Mayıs Zafer Bayramı arifesinde Yılan Adası’nı ele geçirmek için başlattığı “kampanya” için çalıştığını söyleyen Konaşenkov, bunun yanı sıra gün içinde 3 Ukrayna askerinin cesedinin daha denizden kıyıya vurduğunu tabir etti.

Konaşenkov, toplam 27 Ukrayna özel kuvvetleri ve silahlı milliyetçilerin cesedinin Yılan Adası’nın kıyısında kaldığını tabir etti.

Konaşenkov, “Askeri açıdan anlamsız bir biçimde Yılan Adası’nı ele geçirme teşebbüsünde Kiev rejimi bölgede toplamda 3 adet Su-24 bombardıman uçağı ve 1 adet Su-27 avcı uçağı kaybetti. Ukrayna hava kuvvetlerine ilişkin 10 helikopter imha edildi. Bunlardan, içinde çıkarma birlikleri bulunan Mi-8 model 3 helikopter ve bu helikopterlere dayanak veren Mi-24 model 1 helikopter havada vuruldu. Bunun dışında operasyonlar boyunca Mi-8 ve Mi-24 model 6 helikopter yerde iken Odessa’da Arkasız yerleşim ünitesinde imha edildi.” sözlerini kullandı.

3 Ukrayna zırhlı savaş gemisinin de çıkarma birlikleri ile birlikte yok edildiğini lisana getiren Konaşenkov, 5 düzineden fazla Ukrayna seçkin askeri işçisi ve milliyetçi silahlı kümelerin öldüğünü belirtti.

Ukrayna genelindeki taarruzların da sürdüğünü bildiren Konaşenkov, “Ukrayna’ya ilişkin bugüne kadar, 164 uçak, 125 helikopter, 798 İHA, 302 hava savunma füze sistemi, 2 bin 983 tank ve zırhlı araç, 351 çok namlulu roketatar, 1440 obüs ve havan topu, 2 bin 796 özel askeri araç yok edildi.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.