TFF’den yabancı kuralı ve oynatılmayan oyuncuya fesih hakkı değişikliği

Türkiye Futbol Federasyonu, bu dönem liglerde uygulanacak kuralları açıkladı.

İlk olarak yabancı konusuna açıklık getiren TFF, geçen dönemden farklı olarak, artık vizesi yapılmamış olsa bile yabancı asıllı oyunculardan en fazla 14’ünün tescil edileceğini duyurdu. Muhteşem Lig’de kulüpler, 14 yabancı asıllı futbolcuyu tescil ettirmesi halinde bu futbolculardan en az birinin 01.01.1998 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması zarurî tutuldu.

Buna ilaveten kulüpler 01.01.2001 ve daha sonra doğmuş olmaları ve U14 ulusal kadrosu dâhil olmak üzere ülkesinin ulusal gruplarında en az 10 karşılaşmada oynamış olmaları şartı ile 3 yabancı asıllı futbolcu daha tescil edebilecek.

Bu durum, TFF 1. Lig’deki kulüpler açısından ek yabancı sayısı 2 olacak. Yeniden Harika Lig’de 2002 ve daha genç oyuncular, A ekip listesinde bulunmasa bile karşılaşmalarda yer alabilecek. Ayrıyeten bu futbolcuların son 6 ay mühletle kulübüne tescilli olması halinde, 15 yaşını tamamlamış olmaları kaidesiyle amatör olsa bile profesyonel maçlara çıkabilecek. TFF ayrıyeten, altyapı fon bedellerini de açıkladı. Buna nazaran, 1 yabancı için 87 bin 500, toplam 14 yabancı için ise 5 milyon 425 bin lira ödenmesini hükmetti.

“FUTBOLCUNUN FESİH HAKKI”

Öte yandan TFF bu dönem liglerde uygulanacak kurallarda bir grup değişikliklere gitti. ‘Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nda yapılan değişiklikle, dönem boyunca ekiplerinin maçlarının yüzde 10’unda oynamayan 23 yaş üstü futbolculara fesih hakkı tanındı. TFF internet sitesinde yayınlanan statünün “Futbolcunun Fesih Hakkı” başlıklı 28. Unsur’un 5. fıkrasında şu sözler kullanıldı:

“23 yaş üstü bir profesyonel futbolcu, dönem sonunda, kulübünün oynadığı resmi karşılaşmaların yüzde 10’undan daha azında görevlendirildiği takdirde kontratını sportif haklı sebeple feshetme hakkına sahip olabilir. Bu türlü bir fesih, futbolcunun durumu ve somut olayın kuralları göz önüne alınarak kıymetlendirilir.”

EN AZ 4 MAÇ

Süper Lig’deki 19 ekip yeni dönemde 36 maç oynayacak. Bu ekipler en az birer tane de Türkiye Kupası maçına çıkacak. Bu da kadroların en az 37 müsabaka oynayacağı manası taşıyor. Yeni kuralla, dönem boyunca dört maçta forma bahtı bulamayan 23 yaş üzeri futbolcular, isterlerse kontratlarını bedelsiz olarak sonlandırabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.