TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayılarını eleştiren memura soruşturma açıldı

Büro-İş Genel Lideri Alay Hamzaçebi, üye ve yöneticilerine Uşak SGK Vilayet Müdürü İbrahim Öztürk baskı yaptığını lisana getirdi.

Hamzaçebi, “Öztürk, 11 Haziran’da yapılan basın açıklamasına katılan üyelerimizi, ‘Siz iktidarı nasıl eleştirirsiniz’ diyerek azarlayıp hesap sormaya kalkışmıştır. Sendika olarak kimi, Alman, İngiliz hükümetlerini mi eleştireceğiz? Doğal ki yoksulluğun, sefaletin, açlığın nedeni olan AKP hükümetini eleştireceğiz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI SORGU

Hamzaçebi, üyelerine yapılan baskı nedeniyle dün Uşak’ta basın açıklaması düzenledi. Şube yöneticisi ve sendika temsilcisinin vazife yerlerinin değiştirildiğini belirten Hamzaçebi, “21 yıllık hizmeti bulunan Serhat Aktan’ın bir ay içerisinde iki kez vazife yeri değiştirildi. Vilayet Müdürü Öztürk’ün siyasi parti temsilcisi üzere davranarak şube yöneticimizi yemekhane ve santralde görevlendirmesi kabul edilemez” tabirlerini kullandı. 

Hamzaçebi, şube yöneticilerine yöneltilen soruları da şöyle sıraladı: “Fotoğraftaki kişi siz misiniz? Sendikadaki vazife tarifiniz nedir? Basın açıklaması ne vakit, nerede yapıldı? Tüm Türkiye’yi kapsayan bir açıklama mıydı? Kim tarafından hazırlandı?”

‘PEŞİNİ BIRAKMAYIZ’

Öztürk hakkında sendikal örgütlenme hakkına müdahale ettiği gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulunduklarını belirten Hamzaçebi, “İl müdürü üyelerimizi baskı altına alıyor, çalışanları yıldırıyor. Bakanlıktan da idari soruşturma başlatılması için müfettiş talep ettik. Vilayet müdürü hata işlemektedir. Ya devlet memurluğuna yaraşır formda tarafsız olarak misyonunu yapacak ya da o makamlarda oturmayacak. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.