Uzman tabipten anne adaylarına sauna ve hamam uyarısı

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer, sıcak havaların hem anne sıhhatini hem de bebek sıhhatini önemli manada etkilediğini söyleyerek anne adaylarına ihtarda bulundu.

Sıcak havalarda ağır sıvı kaybının kelam konusu olduğunu aktaran Çoksüer, “Sıvı kaybına bağlı olarak tansiyonda önemli düşüşler olabiliyor. Buna bağlı olarak da bayılma olabiliyor. Tansiyon düşüklüğüne bağlı bayılma olduğu vakit hem anne sıhhati hem de bebek sıhhati açısından risk oluşabiliyor. Bunlardan ötürü düşme, yaralanma riski artabiliyor. Bu hastalardan mümkün olduğu kadar sıcak havalarda bol su tüketimini istiyoruz. Sıcak havalarda mümkün olduğu kadar tuzlu yiyeceklerden ve kafeinlerden uzak durmalarını istiyoruz” dedi.

“HEM SAUNA HEM DE HAMAMDAN UZAK DURSUNLAR”

Tatil beldelerine giden şahıslarda bilhassa sauna ve hamamın çok derecede sıvı kaybına neden olabileceğinden dolayı uzak durmaları gerektiğini tabir eden Çoksüer, “Hem sauna hem de hamamdan uzak durmaları gerek. Biz burada hem anne sıhhati için hem de bebeğin sıhhati için bol su tüketimini istiyoruz ve besinlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Mümkün olduğu kadar az ve sık yemeleri gerekiyor. Çok derece besin tüketmelerini istemiyoruz. Yağlı besinlerden uzak dursunlar. Tüketim olarak zerzevat ve meyve yüklü besin tüketebilirler. Sütlü besinler tüketebilirler” diye konuştu.

“KLİMALARI BAĞLI OLARAK ENFEKSİYON RİSKİ ARTABİLİYOR”

Anne adaylarının saat 17.00’den sonra dışarı çıkmalarını istediklerini belirten Dr. Çoksüer, “” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.