Uzmanların Önerdiği Bu Diyet İle Süratlice Fazla Kilolardan Kurtulun! İşte Gün İçinde Tok Tutan O Diyet

Protein, vitamin ve mineral bakımından yüksek ve çok az kalorili bir diyet. Pişirmek için fazla efor sarf etmeyen, sindirimi yüksek yiyecekler. Haşlama yahut ızgara pişirme katiyen tercih edilmelidir. Süratli ve kolay, yiyeceklerin lezzetini arttırırlar ve kalori eklemezler. Bu kilo verme diyeti sıhhat için her kedere devadır.

KALORİSİ DÜŞÜK BİR BESİN

Balık, sıhhat dostu bir besin olarak kabul edilir ve bilimsel çalışmalar bu teoriyi doğrular. Kıymetli besinler, proteinler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Fakat hepsinden kıymetlisi, düzgün yağlar olarak tanımlanan, kardiyovasküler hastalıkları ve felçleri önleyebilen omega 3 yağları. Ayrıyeten trigliserit düzeylerini düşürmeye ve basıncı dengelemeye yardımcı olurlar. Bu nedenle haftada en az iki porsiyon önerilir.

Kalorisi de düşük olan bu besine çokça yer veriyoruz. Kilo verdikçe cildimiz daha esnek ve parlak hale gelir. Hür radikallere karşı koyan antioksidanların tesiri nedeniyle daha yavaş yaşlanacağız. Ayrıyeten balık, daha az ölçüde bağ dokusuna sahip olduğu için etten daha sindirilebilir olacaktır.

BALIK NASIL SEÇİLİR?

Öncelikle mahallî balıkları, tercihen küçük uzunluk Akdeniz balıklarını tercih etmeliyiz. Büyük balıklar aslında cıva ve ağır metaller tarafından daha fazla kirlenir. Bu hususlar bedende birikir ve nörolojik gelişim için tehlikeli olabilir.

VİTAMİNLER VE MİNERALLER AÇISINDAN ZENGİNDİR SİZİ ACIKTIRMAZ

Pesketaryen diyeti: meyveler, sebzeler, tahıllar ve baklagiller tüketimini içerir. Diyetteki besinlerin %50’sini sebzeler, %25’ini balık, kalan %25’ini ise tam tahıllar içermelidir. Meyve için rastgele bir sınırlama yoktur.

Taze balık, besin açısından daha varlıklı olduğu için donmuş balıklara tercih edilir. Beslenme uzmanları, alabalık, tuzlu su balığı üzere tatlı su balıklarını ve istiridye üzere kabuklu deniz eserlerini tavsiye eder. Mavi balık da uygun bir seçenektir. En âlâ bilinen cinsler hamsi, uskumru ve ringa balığıdır.

Balıklarda bulunan yağ oranı %0.5 ile %27 ortasında değişebilir. Yağ oranı en yüksek balıklar ortasında ton balığı, ringa balığı, ve uskumru bulunur. Az yağlı olanlar ortasında morina, hake, levrek, hamsi ve lisan balığı bulunur. Diyet için tercih edilmesi gerekenler bunlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.