YÖK soruşturduğu vakıf üniversitelerinin ismini açıklamıyor: ‘Görev ihmali doğacak’

ANKARA – Yükseköğretim Konseyi (YÖK), dokuz vakıf üniversitesinde çalışan akademisyenlerin yaşadığı fiyat ve işten çıkarılma sorunu üzerine başlattığı soruşturmanın tamamlandığını üç ay sonra duyurdu. Kimi vakıf üniversitelerinin çalışanlarına devlette çalışanlarla eş bedel fiyat vermediğinin tespit edildiğini belirten YÖK, “yetki ve sorumluluklar” çerçevesinde gerekli süreçler yapıldığını duyurdu ama süreç yapılan üniversitelerin ismini açıklamadı.

‘ÜNİVERSİTELERİN İSMİ ŞEFFAF OLARAK PAYLAŞILMADI’

Özel üniversitelerde çalışan akademisyenlerin özlük haklarını Meclis’te gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, YÖK’ün dokuz üniversiteyle ilgili soruşturmasını tamamlamasının akabinde açıklama yaptı. “Haklarında inceleme yapılan 9 üniversitenin isimleri bilinmeyen tutulmuştur” diyen Özdemir, YÖK’ün soruşturulan vakıf üniversitelerinin ismini duyurmamasına reaksiyon gösterdi.

“Yükseköğretim Kanunu’nda açık düzenleme olmasına rağmen öğretim elemanlarına yasal hakları olan fiyatı ödemeyen üniversitelerin isimleri kamuoyu ile şeffaf olarak paylaşılmamıştır” sözlerini kullanan Özdemir, şunları lisana getirdi:

HANGİ YAPTIRIMLARIN UYGULANACAĞI BELİRTİLMEDİ: Fiyat artışı yapmamak için kontrat tarihlerini mazeret eden üniversitelerin isimleri ve hangi yaptırımların uygulandığı yahut uygulanacağı belirtilmemiştir. Açıklamada Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 25. unsuru kapsamında rastgele bir ikaz yahut yaptırım uygulanıp uygulanmadığı konusu zımnî kalmıştır. Yasal düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra fiyat artışından yararlandırılmayan akademisyenlerin mali haklarının geri ödenip ödenmeyeceğine ait bir açıklama yapılmamıştır.

YÖK’ÜN VAZİFE İHMALİ DOĞACAK: YÖK, ikinci bir açıklama yaparak hakikaten şeffaf bir biçimde hangi üniversitelerde inceleme yapıldığını, hangi tespitlerde bulunulduğunu, kelam konusu tespitlere karşı hangi üniversitelere karşı hangi süreçleri yaptığını yahut yapacağını kamuoyu ile paylaşmalıdır. Aksi durumda akademisyenlerin kanun ile teminat altına alınan özlük haklarını kimi vakıf üniversitelerinin uygulamamaya devam etmeleri durumunda YÖK’ün vazife ihmali doğacaktır. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.