Bir şehir daha Rusya’nın kontrolüne geçiyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Kirby, dün akşam Ukrayna’ya yapılacak 60 milyarlık ve İsrail’e yapılacak 14 milyar dolarlık askeri yardım paketini de içeren Ulusal Güvenlik Ek Tasarısı’nı henüz geçirmeyen ABD Kongresi’ne seslendi.

MÜHİMMAT BİTİYOR VE AÇIK HEDEF OLMAYA AZ KALDI

Ukrayna’nın mühimmatının bittiğini vurgulayan Kirby, özellikle Ukrayna’nın doğusunda yoğun çatışmalar yaşandığını, Rusya’nın Ukrayna mevzilerine saldırmak için ‘dalga dalga’ kuvvetlerini gönderdiğine dikkat çekti.

RUSYA BİR ŞEHRİ DAHA KONTROLÜNE ALIYOR

Kirby, savunma desteği verilmezse Ukrayna’nın doğusundaki kritik öneme sahip Avdiivka kentinin Rusya’nın kontrolüne geçme riski taşıdığını ifade ederek “Artık Rus kuvvetleri, Avdiivka’daki Ukrayna siperlerine ulaşıyor ve Ukrayna savunmasını alt etmeye başlıyorlar. Kongre’nin ulusal güvenlik ek yasa tasarısını daha fazla gecikmeden geçirmesine ihtiyacımız var. Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri yakın zamanda harekete geçmezse, şu anda Avdiivka’da olanlar pekala bu cephenin başka yerlerinde de yaşanabilir” açıklamasını yaptı.

ABD’DEN UKRAYNAYA MİLYARLARCA DOLARLIK ASKERİ YARDIM

ABD Senatosu tarafından bu hafta başında geçen Ulusal Güvenlik Ek Yasa Tasarısı, iki yapılı ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. Ulusal Güvenlik Ek Yasa Tasarısı, ABD yönetimine 95.5 milyar dolarlık acil ihtiyari bütçe yetkisi sağlayacak. Bu bütçe, 60 milyar dolar Ukrayna’ya askeri yardım, 14 milyar dolar İsrail’e askeri yardım, Kızıldeniz’deki ABD operasyonları için 2.4 milyar dolar ve Hint-Pasifik bölgesi denizaltı kapasite geliştirme için 8 milyar doların üzerinde askeri yardımı içeriyor. Bütçenin 9.6 milyarı Ukrayna, İsrail ve Gazze’ye yapılacak insani yardımlar için ayrıldı.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx