Fed kararı sonrası gram altında rekor

Politika faizini sabit tutan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yılki faiz indirimlerine ilişkin planını koruyacağını işaret etmesinin ardından altın fiyatları rekor seviyelere çıktı. Fed Başkanı Jerome Powell’in açıklamalarının ardından altının ons fiyatı 2222 dolara kadar çıktı.

GRAM ALTINDA YENİ REKOR

Ons altın spot piyasada, yüzde 0,77 yükselerek 2.203 dolar seviyesinde işlem gördü. Gram altın fiyatları ise hem ons altın hem de Dolar/TL’deki gelişmelerden etkilendi. Gram altın, 2.300 Türk Lirası bandını aşarak rekor kırdı. Çeyrek altın, 3.858 liradan el değiştirdi.

Fed ayrıca güçlü ekonomik büyümenin devam edeceğini teyit etti.

Para politikası toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, yılın başındaki enflasyon verilerinin fiyat baskılarının “yüksek” kalmaya devam ettiğini gösterdiğini, ancak “enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru biraz inişli çıkışlı bir yolda kademeli olarak aşağı yönlü hareket ettiği şeklindeki genel gidişatı değiştirmediğini” belirtti.

GÜNCEL ALTIN SATIŞ FİYATLARI

DOLAR/TL’NİN KADEMELİ YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR

Dolar/TL bugün 32,30, euro/TL 35’in üzerinde işlem görüyor.

Piyasalarda gözler Merkez Bankası’nın faiz kararına çevrildi.

Faiz kararı öncesi dolar ve Euro’daki kademeli yükseliş devam etti. Dolar/TL, güne 32,41 civarında başladı. Euro/TL ise 35,57 seviyesinde alıcı buldu.

TCMB, faiz kararını saat 14.00’te açıklayacak. Ekonomistler, Merkez Bankası’nın politika faizini sabit bırakmasını bekliyor.

Yerel seçim öncesi dövize olan talepte gözle görülür bir artış oldu. Analistler, talebin genel seçimler ile kıyaslandığında oldukça sınırlı kaldığına vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx