İYİ Parti’de çok bilinmeyenli, çok çekişmeli kurultay: 2. tur sürpriz olmayacak

ANKARA – Yerel seçimlerden sonra olağanüstü kurultay kararı alan İYİ Parti’yi çok adaylı ve çekişmeli geçme olasılığı yüksek bir kurultay süreci bekliyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in aday olmayacağını açıkladığı kurultay 27 Nisan’da gerçekleşecek.

PARTİ KULİSLERİ HAREKETLİ, SONUCU KİMSE ÖNGÖREMİYOR

Parti yönetiminin yenileneceği kurultayda genel başkanlık için İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın adaylıklarını ilan etti. Üçlü yarışta parti kulisleri çok hareketli. Sonucu hiç kimsenin öngöremediği kurultaya dair farklı tahminler, senaryolar dile getiriliyor.

KORAY AYDIN ESKİ TEŞKİLAT BAŞKANI, HALA ETKİSİ VAR

Kimi İYİ Partili yetkililere göre Koray Aydın, küçük bir farkla önde görünüyor. Aydın’ın partinin eski teşkilat başkanı olduğunu hatırlatan İYİ Partili yetkililer, teşkilatlar değişse ve Akşener etkisinde olduğu düşünülse de Aydın’ın görevde olduğu dönemde kurduğu ilişkilerin etkisini sürdürdüğünü ifade ediyor. Aydın’ın siyasi birikimi ve parti kurulduğundan bugüne sergilediği sakin tutumunun da kendisi için avantaj olduğu yorumu yapılıyor.

‘DERVİŞOĞLU’NUN ARKASINDA GENEL MERKEZ DESTEĞİ VAR’ İDDİASI

Müsavat Dervişoğlu’nun Meral Akşener’in desteğini arkasına aldığı, parti kulislerinde yüksek sesle dillendiriliyor. Dervişoğlu’nun adaylık açıklamasında yanında olanların Akşener’e en yakın isimler olması da bu iddiayı güçlendiriyor. Dervişoğlu’na açıklaması sırasında 16 milletvekilinin açıktan destek sunduğu, bunun dışında da destekleyenler olacağı ifade ediliyor.

DERVİŞOĞLU’NA AKŞENER DESTEĞİ AVANTAJ MI, DEZAVANTAJ MI?

Akşener ve Akşener’e yakın kurmayların desteğinin Dervişoğlu için avantaj olduğunu, grup başkanvekili olduğu için milletvekillerinin de desteğini alma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getiren İYİ Partililer, Dervişoğlu’nun adaylık açıklamasındaki mesajlarının delegede karşılık bulduğunu düşünüyor.

Akşener’in desteğinin delegelerin ve partililerin bir kısmında negatif bir algı yaratabileceğini kaydeden bazı İYİ Partililer, “Akşener’in ekibinin delegeleri aradığını ve Müsavat Bey’e oy vermelerini istediklerini duyuyoruz. Bu, değişim isteyen tabanda, delegelerde negatif etki yapabilir ve antipati yaratabilir” değerlendirmesini yapıyor.

AKALIN SÜRPRİZ YAPAR MI?

Peki, iki deneyimli siyasetçinin rakibi olarak yola çıkan Tolga Akalın’ın hiç şansı yok mu? İYİ Partili bazı yetkililer, Akalın’ın genç, siyaseten yıpranmamış ve değişimi temsil eden bir aday olduğunu belirtiyor. Yerel seçimlerde tüm Türkiye’de hissedilen değişim rüzgarının Akalın’ın şansını artırabileceğini kaydedenler “Akalın sürpriz yapabilir” diyor. İYİ Partili bazı kaynaklar genç delegelerin çok büyük çoğunluğunun Akalın’ı desteklediğini, görünmeyen bir delege gücünün arkasında olmasının da sürpriz olmayacağını ifade ediyor.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALIR, AKALIN’IN TUTUMU BELİRLEYİCİ OLUR

İYİ Partililerin ortaklaştığı tek durum ise kurultayın ilk turda bitmeyeceği. Pek çok İYİ Partili, adaylardan hiçbirinin kurultayı ilk turda kazanacak kadar oy alamayacağını kaydediyor.

Adayların üçü de iddialı olduğu için ilk turda kazanacak oy sayısına ulaşılmasının zor olduğunu belirten kaynaklar, Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu’nun en yüksek oy alan iki aday olarak ikinci tura kalma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. İYİ Partililer bu tablonun ortaya çıkması halinde Tolga Akalın’ın tutumunun sonucu belirleyeceğini kaydediyor. İYİ Partili kurmayların ortak kanısı, böylesi bir tabloda Akalın’ın kendisini destekleyen delegeleri Dervişoğlu’na yönlendireceği ve kurultayı Dervişoğlu’nun kazanabileceği yorumunu yapıyor.

ADAYLIK İÇİN BAŞKA KİMLERLE GÖRÜŞÜLDÜ, KİMLERİN ADI GEÇTİ?

Adaylık için adı geçen diğer isimlerin bugünden sonra aday olma ihtimalleri ise pek mümkün görünmüyor. Aday olacakları ifade edilen, bu konuda partinin farklı isimlerinin çeşitli görüşmeler yaptığı Erhan Usta, Kürşad Zorlu, Cihan Paçacı, İsmail Tatlıoğlu gibi isimlerin adaylık yarışında yer almayacakları kaydediliyor.

‘AKŞENER’SİZ OLMAZ’ DİYENLER HALA VAR

İYİ Parti’nin Meral Akşener ile var olacağını, Akşener’in yönetmediği bir İYİ Parti’nin gücünü yitireceğini düşünen birçok siyasetçi de var. Ancak bu isimler de artık Akşener’in geri dönüşünün mümkün olmadığını söylüyor.

İYİ PARTİ TOPARLAYACAK MI?

İYİ Parti’nin kurultaydan sonra eski gücüne kavuşup kavuşamayacağına dair ise partide farklı görüşler var. Pek çok İYİ Partili yetkili yeniden toparlanmanın mümkün ama çok zor olduğunu düşünüyor ve ekliyor, “Parti yönetiminin ne yapmaya çalıştığını anlamakta zorlanıyoruz.”

‘İYİ PARTİ’NİN ÖNÜNDE BÜYÜK BİR FIRSAT VAR’

Az sayıda İYİ Partili ise yerel seçim sonucunda partinin kemik oyunu gördüklerini, AK Parti’nin kan kaybettiğini, CHP’ye ise AK Parti’den ve İYİ Parti’den giden oyların kendilerine gelmesi için önlerinde bir fırsat olduğunu düşünüyor. İYİ Parti’nin hala merkez sağın en güçlü temsilcisi olmaya aday bir parti olduğunu kaydeden parti kurmayları kurultaydan sonra bunu başarmak için bir engel olmadığını da ifade ediyor.

24 Haziran 2023’te gerçekleşen İYİ Parti 3. Olağan Kurultayı’nda partinin bin 381 delegesi vardı. Ancak parti kaynaklarına göre geride kalan süreçte çok fazla delege istifa etti ve yerlerine yedek delegeler geldi. Güncel delege sayısıysa istifalar sebebiyle henüz net olarak bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx