Mert Başaran dolardan daha çok kazandıran yatırımı açıkladı: Buna yönelen paraya para demeyecek

Yatırımcılar, ellerindeki parayı çok çeşitli yatırım araçlarıyla değerlendirmeyi deniyor. Son dönemde dolar, altın ve kripto paralardaki büyük hareketlilik çok dikkat çekici. Ancak, Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra dolar ve altındaki düşüş, yatırımcıları fazla tedirgin etmeye başladı. Bu durumda birçok uzman, yatırımcıların yoğun endişelerini gidermeye çalışıyor.

Ünlü ekonomist Mert Başaran da yatırımcılara dolar ve altın konusunda bazı tavsiyelerde bulundu ve enflasyonun etkili olduğu bir ortamda doların artış göstermesinin çok doğal olduğunu vurguladı.

“ALTIN HER ZAMAN DAHA ÇOK ARTMIŞTIR”

Mert Başaran’ın açıklaması şu şekilde:

“Doların artacak olması, dövizin artma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylememe rağmen, ‘döviz alın’ diyenlere şunu sesleniyorum: Niye döviz alın diyorsunuz? Bakın, kritik nokta şu: Döviz artmayacak demiyorum, ama döviz arttığında altın her zaman daha çok artmıştır. Tarihe bakın lütfen, 20 yıllık, 30 yıllık, 40 yıllık, 50 yıllık. 1970’ten beri bakın, dolar ne kadar artmışsa, altın ondan hep yüzde 50 daha fazla artmıştır. Altın, 100 kat artmış doları 50’ye çarpmış, dolar 50 dolar olmuş.”

ENFLASYONU YENMEK MÜMKÜN MÜ?

Başaran, döviz konusunda eleştirilerinde haklı olduğunun üstüne basarken, altın alımı ile enflasyondan korunacağının altını sert bir şekilde çizdi. Başaran, “Doların enflasyonunu yeneceksiniz ve Amerikan Merkez Bankası’na fayda sağlamayacaksınız. Bunu da birileri bence istemiyor. Yoksa benden çok daha bilgili adamlar bunu bilmiyor olamaz. O yüzden paranızı kaptırmayın” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx