Sınırsız Schengen Vizesi Tarih Oluyor!

Göçmen sorunu yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın gündeminde. Her ülke kendi tedbirlerini sınırlarını koyarak sorunun üstesinden gelmeye başlıyor. Ortadoğu ve Ukrayna’dan savaşlarla hızlanan göçmen akını karşısında panikleyen Schengen üyesi pek çok ülke, gümrük kontrollerini yeniden başlatmaya karar verdi.

Dünya’nın haberine göre, Hırvatistan, sınırların olmadığı Schengen sistemine 1 Ocak 2023’te en son katılan ülke olmuştu.

Öncesinde AB üyesi olan ama Schengen’e dahil olmayan ülkeden komşu Slovenya ya da Avusturya’ya karayolundan gitmek isteyenler özellikle yaz aylarında turist akını başladığında giriş-çıkışlarda bazen saatlerce pasaport kuyruğunda çile dolduruyordu.

SIKI DENETİMLER BAŞLADI

Sonra 31 Aralık 2022 gecesi tüm gümrük kapıları kaldırıldı. Balkan rotasını kullanarak AB ülkelerine kaçak girişler patlayınca, Almanya’dan Avusturya’dan İtalya’ya, en çok göçmen akınına uğrayan ülkeler komşularıyla sınırlarını daha sıkı kontrol etmeye karar verdi.

İtalya, kuzey doğu komşusu Slovenya’ya, onlar da doğu komşusu Hırvatistan’a yeniden gümrük denetimi başlattı. Zira Hırvatistan’ın doğu komşuları Bosna Hersek ve Sırbistan, Balkan rotasının AB’ye geçişte en revaçta olan ülkeleri sayılıyor. Schengen’in en büyük ve sorunlu sınırlarından birini Hırvatistan kontrol etmek durumunda.

Böylece normalde serbest dolaşım bölgesi olan 27 üyeli Schengen bölgesinde sınır kontrolleri “geçici olarak” yeniden hayatta.

Geçiciliği yasal olarak 6 aylığına ilan edilebiliyor. Schengen kuralları, iç güvenliğe veya kamu politikasına ciddi tehdit sayılan hallerde “son çare olarak” gümrük denetimine izin veriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir