Ülke geneli ortak yazılı sınavda öğrenciler cevapları kendi yazacak

Kemal Bülbül, 26-27 Mart’ta ülke genelinde ortak düzenlenecek ikinci dönem birinci yazılılarına yönelik açıklamalarda bulundu. Ölçmede esas amacın öğrenciye geri bildirim vermek ve sınıf genelinde eksik öğrenmeleri ortaya çıkarabilmek olduğunu vurgulayan Bülbül, şöyle konuştu:

“Bu amaçla yayımladığımız Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği’ne yansıyan hükümler doğrultusunda daha iyi bir ölçme yapabilmek için açık uçlu soru sistemine geçtik. Ortaokul ve liselerde, öğretmenler tarafından hazırlanan tüm sınavlarda sorular açık uçlu ya da kısa cevaplı sorulardan oluşacak şekilde oluşturulması esasını getirdik.

YENİ BİR SINAV UYGULAMASI DEĞİL
Ortaokul ve liselerdeki ortak sınavları ‘ülke genelinde’, ‘il ve ilçe genelinde’ ve ‘okul genelinde’ olmak üzere üç şekilde yapılıyor. Burada yeni bir sınav uygulaması getirmedik. Ülke genelindeki ortak sınavlarla öğrencilerin ilan ettiğimiz kademelerdeki derslerinden birini bakanlık olarak yapıyoruz.

ÖĞRENCİLER CEVAPLARI KENDİ CÜMLELERİYLE YAZACAK
İlk dönem ülke geneli ortak yazılı sınavları planlandığımız şekilde çoktan seçmeli sorularla yaptık. 26-27 Mart’ta yapılacak ikinci dönem ülke geneli ortak sınavları da daha önce planlandığımız şekilde öğrencilerin cevapları kendi cümleleriyle yazacakları açık uçlu ve kısa cevaplı sorularla yapacağız.

Bakanlıkça alınan karar gereği, ülke genelinde 6’ncı sınıf Türkçe ve matematik dersleri ile 9’uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ve matematik derslerinin ikinci dönem birinci yazılılarının Bakanlık tarafından ortak yazılı sınavlar kapsamında yapılacak. Bu kapsamda sınav tarihlerini de belirledik.

26 Mart salı günü 6’ncı sınıf Türkçe ile 9’ncu sınıf Türk dili ve edebiyatı, 27 Mart Çarşamba günü ise 6’ncı sınıf matematik ile 9’uncu sınıf matematik derslerinden ülke genelinde ortak sınav yapılacak.

Ülke geneli ikinci dönem ortak sınavlarda ilk dönemden farklı olarak 6’ncı sınıf Türkçe dersinde çoktan seçmeli soruların yanı sıra açık uçlu ve kısa cevaplı sorular da sorulacak. 6’ncı sınıf matematik, 9’ncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için de açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanılacak.

Bakanlıkça ülke genelinde ortak yapılacak yazılı sınav soruları Genel Müdürlüğümüzde görevli alan uzmanlarınca hazırlanıyor. Bu sorular, 20 Şubat’ta ‘odsgm.meb.gov.tr’ adresinde yayımlanan konu soru dağılım tablolarındaki konu ve kazanımlara uygun olarak hazırlanıyor. Sorular örneklem olarak seçilen okullarda pilot olarak uygulanıyor ve gerekli analizler yapılarak nihai sınav sorularına karar veriliyor.

PUANLAMA EĞİTİMLERİ VERİLECEK
Bakanlığımız, ilk defa bu yıl açık uçlu ve kısa cevaplı soruların yer aldığı ülke geneli ortak yazılı sınavlar yapacak. Bu kapsamda ortak sınavların değerlendirme işlemleri iki şekilde yapılacak. 6. sınıf Türkçe dersi ortak yazılı sınavının puanlama işlemleri, ülke genelinde ortak olacak. Burada açık uçlu soruların değerlendirilmesinde görev alacak öğretmenlere puanlama eğitimleri verilecek ve her bir öğrenci cevabı sistem üzerinden bağımsız iki puanlayıcı tarafından puanlanacak. Öğrenci cevabına yönelik tutarsız bir puanlama olması durumunda ise cevap üst puanlayıcı rolündeki görevli tarafından değerlendirilecek ve nihai karar verilecektir. Böylelikle puanlama işlemlerinde hata payımız olmayacak. Ülke genelinde ortak yapılacak ve açık uçlu ve kısa cevaplı soruların kullanıldığı diğer sınavların değerlendirme işlemleri ise okul müdürlüklerinin alacağı karar doğrultusunda eğitim kurumu sınıf, alan zümreleri, ilgili dersin öğretmenleri ya da komşu okul eğitim kurumu sınıf, alan zümre öğretmenleri tarafından yapılacak.

Sınav uygulamasının görevli öğretmenler tarafından uygulanmasını da birinci dönem tecrübe ettik ve hiçbir sorun yaşamadık. 6. sınıf Türkçe dersi ortak yazılı sınavına ait öğrenci cevap kâğıtlarının basımı ise il ölçme değerlendirme merkezi müdürlüklerince yapılacak.

SONUÇLAR E-OKUL’DA
Türkçe dersi 6’ncı sınıf ortak yazılı sınav sonuçları “ortakyazilisinav.meb.gov.tr” adresinde okul müdürlüklerinin erişimine açılacak ve alan öğretmenlerince e-Okul sistemine işlenecek. Diğer derslerinin ortak yazılı sınav sonuçlarının ise ilgili dersin öğretmenlerince e-Okul sistemine işleneceğini ve öğrencilere bildirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx