Yaşlandıkça dişlerimiz de yaşlanıyor: Bu süreci durdurabilir miyiz?

Dişler nasıl yaşlanır ve bu süreci durdurabilir miyiz?

İlk olarak dişlerin nasıl oluşturulduğuna dair bir açıklama. Dişin taç kısmı, yumuşak iç kısmı çevreleyen ve koruyan sert mineden oluşur. Diş hekimi ,”Mine, ışıkla etkileşime girerek dişlere süt gibi, inci gibi, yanardöner bir görünüm kazandıran, kırılgan bal peteği iplikçiklerinden oluşan karmaşık bir örgüdür” diye açıklıyor. Minenin altındaki dentin, dişin en hassas kısmı olan pulpayı kaplar. Dentinin kendisi kollajen, mineraller, su ve proteinlerden oluşur. Kollajen iplikler son derece esnektir ve çiğneme sırasında “işe yarayacak” şekilde dokunurlar, yani esneyip deforme olurlar, bu da dişin kırılmasını önler. Pulpa ise yaşayan diş dokusudur. Dişe oksijen ve besin sağlayan kan damarlarının yanı sıra sinirlerin de bulunduğu yer burasıdır.

Dentin mineralleri ve kolajenin içinde, dişler tamamen oluştuktan sonra pulpanın çevresine yerleşen, odontoblast adı verilen özel hücreler tarafından oluşturulan, birbirine bağlı küçük tübüller bulunur. Doktor, sürekli olarak yenilenen ve yenilenen özel kemik hücrelerinin aksine, her dişin sınırlı sayıda odontoblast içerdiğini açıkladı.

Diş yapısı: Bir diş nelerden oluşur ve bireysel elemanlarının işlevleri nelerdir?
Dişler nasıl yaşlanır?


Öncelikle dentin elastikiyetini kaybettiği için dişler zamanla kırılgan hale gelir. Kanal tedavisi görmüş dişler, büyük dolgulu dişler veya başka şekilde hasar görmüş veya çatlak çizgileri olan dişlerin kırılma riski daha yüksektir. Ayrıca minenin kendisi de zamanla aşınır ve çok inceldiğinde dentin ortaya çıkar. Ne yazık ki bu opak doku koyulaşır ve dişler artık eskisi kadar beyaz olmaz. Yıllar geçtikçe ortaya çıkan mikro çatlaklar ve minik çatlaklar yiyecek parçacıklarıyla dolarak dişlerde lekeler oluşmasına neden olur.

Dişlerinizi nasıl genç tutabilirsiniz?
Diş hekimi, yaşlılıkta güzel dişlerin nasıl korunacağına dair ipuçları:
İlk tavsiye: Dişlerinizi zorlamayın. Bu nedenle, içlerinde daha ağır nesneler tutmaktan kaçınmalısınız (bazı insanlar meşhur tırnakları dişlerine tutmayı veya paketleri dişleriyle açmayı sever). Uyku sırasında dişlerimizi gıcırdatma ( bruksizm ) alışkanlığımız varsa korumaya dikkat etmek gerekir (dişleri korumak için özel kaplamalar vardır). Büyük dolgulara sahip veya kanal tedavisi görmüş dişleri olan kişiler, diş hekimlerine özel dolgu malzemeleri sorabilir veya dişlerini çatlama ve kırılmadan korumak için önelemeyi diş hekimlerine sorabilir.
Eksik dişlerin yani kaybedilen dişlerin yerine yenilerinin konulması da önemlidir. Dişlerdeki boşluklar, ısırma veya çiğneme sırasında kalan dişlere etki eden kuvvetlerin dengesiz dağılmasına neden olur, bu da dişlerin kırılmasına veya gevşemesine neden olabilir. Bu nedenle boşlukların köprü, protez veya implant ile doldurulması çok önemlidir.

Bir diğer tavsiye ise; diş minensine dikkat edin.

– Doktor, yumuşak kıllı diş fırçalarını ve aşındırıcı olmayan diş macunlarını seçerek daha fazla mine ve dentin kaybını azaltmanızı tavsiye ediyor. Yumuşak olarak tanımlanan veya hassas dişlere yönelik diş macunlarını kullanmak en iyisidir (beyazlatıcı diş macunları emayeyi aşındırdığı için bizim için değildir). Yediğimize içtiğimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Çok asitli içeceklerden veya örneğin elma sirkesinden kaçınmak daha iyidir. Gastroözofageal reflü aynı zamanda emayenin tahribatından da sorumludur, bu nedenle bu durumun tedavisi çok önemlidir.

Diş hekimi ayrıca tükürüğün arttırılmasını da tavsiye ediyor. Bu ne anlama geliyor? Mesele şu ki, tükürük sadece yiyecekleri çiğnememize ve sindirmemize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda dişlere ve diş etlerine saldıran bakterilere karşı da koruma sağlıyor: diş aralarını temizliyor, yiyecek kalıntılarını duruluyor ve asitlere karşı koruyor. Ancak yaşla birlikte tükürüğün kalitesi ve miktarı azalır, çünkü tükürük bezleri de yaşlanma sürecine girer ve bazı ilaçlar tükürük salgısını bozabilir (depresyon ilaçları, hipertansiyon ilaçları ve diğerleri bu şekilde çalışır). Diş eti çekilmesi ve boyunların kaplanması sürecini azaltmak için herhangi bir çürük veya periodontal hastalığın da tedavi edilmesi gerekir. Elbette sigara içmek veya diğer riskli bağımlılıklar söz konusu değil. Ayrıca dişleri ve diş aralarını iyice temizlediğimizden emin olalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*