Sinüslerimiz Aslında Ne İşe Yarar?

Vücudumuzdaki birçok bölgenin tam olarak nasıl bir işlevi olduğunu bilmiyoruz. Sadece o bölgede rahatsızlık hissettiğimizde fark ettiğimiz sinüslerimiz ne işe yarar? Buyurun birlikte bakalım..?

Kaynak: https://www.josephbjacobs.com/what-ar…

Sinüs, kafatası ve yüzün kemikleri içinde bulunan ve osteomeatal kompleks olan küçük tüpler veya kanallarla geniz yoluna bağlanan hava cepleri.

Sinüs, yaşamın ilk yıllarında yüzün kemiklerindeki küçük bir cepten veya keseden gelişmeye başlar.

Kanallardan sağ veya sol burun geçişine bağlanan bu cep, bu işlem sırasında hava ile dolduran kemik içinde yavaş yavaş büyüyerek genişler. Sinüslerimizdeki hava, burundan akan hava ile sürekli değiş tokuş eder.

Her sinüsün büyümesi değişkenlik gösterir. Bu nedenle sinüslerimizin her biri boyut ve şekil olarak birbirinden farklı. Bu durum hepimizin farklı parmak izlerine sahip olduğu gibi bireysel genlere bağlı.

Burnunuzdan ve ağzınızdan hava soluduğunuzda, geniz yolundan geçer. Sinüsler geniz yolunu ve sinüslerin kendisini kaplayan ve kayganlaştıran mukus üretir.

Hem hava hem de mukus sinüslerinizden akar ve ostium adı verilen küçük açıklıklardan burnunuza akar. Kirpikler adı verilen küçük tüyler, mukusun sinüs boşluklarından geçmesine yardımcı olur.

Sinüslerden gelen mukus geniz yoluna akar ve ardından yutulmak üzere boğazınızın arkasından aşağı doğru gider.

Sinüs ayrıca, hava titreşirken sesinize rezonans verir.

  • Travma durumunda yüzünüzü korumaya yardımcı olur.

  • Burundaki hızlı sıcaklık değişimlerine karşı koruma sağlar.

  • İmmünolojik bir savunma sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir