Yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a dış ülkelerden tebrik mesajları…. Biri dikkat çekti

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Twitter hesabından, Fidan’ı kutladı ve yeni görevinde başarılar diledi.

Bayramov, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ve müttefiklik ilişkilerinin daha da güçleneceğinden emin olduğunu belirtti.

Başka bir paylaşım daha yapan Bayramov, bir önceki kabinede Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederek bundan sonraki faaliyetlerinde başarılar diledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Twitter hesabından Türkçe tebrik mesajı paylaştı.

Colonna, mesajında, “Tebrikler sayın Hakan Fidan. Barış ve bölgesel istikrar, NATO bünyesindeki diyalog ve küresel sorunlar gibi alanlar başta olmak üzere Fransa-Türkiye arasındaki işbirliğini sürdürmek için yakında görüşmek üzere.” ifadesine yer verdi.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da Twitter’dan “Ana vatan Türkiye Dışişleri Bakanı sayın Hakan Fidan’a görevinde başarılar diliyorum. Ulusal davamızın ileriye götürülmesinde kararlılıkla yola devam edileceği yönündeki inancım tamdır. ‘Türkiye Yüzyılı’ hayırlı olsun.” paylaşımında bulundu.

Estonya Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna ise Twitter’dan Fidan’ı tebrik ederek “Türkiye, müttefikimiz ve sizinle çalışmak için sabırsızlanıyoruz.” mesajını paylaştı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Fidan’ı tebrik ederek, iki ülke arasında iyi işbirliğini dört gözle beklediklerini bildirdi.

“UKRAYNA’NIN BÜYÜK MÜTTEFİKİ HAKAN FİDAN”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da Twitter hesabından Fidan’ı tebrik ederek “Birlikte çalışmayı ve iki dost ülke arasındaki stratejik ortaklığı daha da geliştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Telegram hesabından Türkçe paylaştığı mesajında şunları kaydetti:

“Değerli dostum ve Ukrayna’nın büyük müttefiki sayın Hakan Fidan’ı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak atanması vesilesiyle tebrik ediyorum. Bölgemize adil ve kalıcı barış getirme taahhüdünüz için minnettarım. Ülkenizin gelişimi için yapacağınız çalışmalarda size güç ve başarılar diliyorum. Bu olağanüstü görevde size bol şans dilerim.”

Ukrayna’nın yayınladığı mesajda yer alan ‘büyük müttefik Hakan Fidan’ ifadesi dikkat çekti. Ukrayna’nın diğer ülkelere nazaran daha güçlü bir ifade kullanmayı tercih etmesinin nedeni merak edildi.

FİDAN’IN ESİR TAKASINDA OYNADIĞI ROL UKRAYNA DEVLET BAŞKANLIĞI OFİSİNDEN TEŞEKKÜR GETİRMİŞTİ

Hakan Fidan MİT Başkanlığı döneminde Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaşta yapılan ‘esir takası’nda bizzat rol oynamıştı. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, MİT Başkanı Hakan Fidan’la bizzat görüştüğünü ve esir takasında oynadığı rol dolayısıyla teşekkür ettiğini söylemişti. Twitter hesabından açıklama yapan Yermak, “MİT Başkanı Hakan Fidan ile yaptığım görüşmede, 215 askerin serbest bırakılmasını kolaylaştırdığı ve Azovstal savunucularına Türkiye’de sağladığı şartlar sebebiyle bizzat teşekkürlerimi ilettim. Ukrayna, Türkiye ile güvenilir ortaklığı takdir ediyor ve gelecekte yakın işbirliğini dört gözle bekliyor” ifadelerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*